Remington MSR

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Remington MSR.

Pushka Snajper Modulare, ose MSR, është një pushkë snajper me veprim-rrufe, e zhvilluar dhe prodhuar nga Remington Arms për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Ai u prezantua në vitin 2009 dhe ishte projektuar për të përmbushur kërkesat specifike të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe USSOCOM Precision Sniper Rifle. MSR fillimisht fitoi konkursin PSR dhe u quajt Pushka snajper precize Mk 21 Remington në shërbimin ushtarak amerikan. Sidoqoftë, më pas u vendos që Mk 21 nuk përputhej me kërkesat e SOCOM në atë kohë në 2018, dhe programi u rikonkurua me Barrett MRAD të zgjedhur në 2019 si zgjidhje Mk 22 Advanced Sniper Rifle.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]