Remzi Përnaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Remzi Përnaska gjuhëtar e profesor shqiptar, lindi në Korçë më 20 dhjetor 1934. Ai i nisi studimet në Tiranë, studioi në Moskë gjuhën turke edhe u rikthye në Universitetin e Tiranës, ku kontribuoi për 25 vite, si lektor i sintaksës. Më pas shkoi në Universitetin e Sorbonës, si lektor i gjuhës shqipe. Nisi punë si studiues shkencor në Institutin e Gjuhës dhe Letërsisë edhe në vitet '90, shkoi sërisht, u kthye në Unv.e Sorbonës. Ka qenë autor libarash shkollor, universitar dhe studiues i talentuar. Ka studime të shumta në fushën e sintaksës, të mofologjisë dhe të teorive gjuhësore. Në Francë në saj të studimeve dhe botimeve shkencore, arriti të marë gradën më të lartë shkencore "Doktor shteti". Në 80-vjetorin e lindjes, në Universitetin e Elbasanit u vleresua me titullin "Honoris Causa". Ka botuar "Fonetikën dhe gramatikën e gjuhës shqipe", "Gjuhësi-gjuhësore" etj. Është vleresuar me titullin "Mjeshtër i madh". U nda nga jeta më 5 nëntor 2020. [1] [2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://shqiptarja.com/lajm/shuhet-ne-moshen-86vjeccare-patrioti-dhe-gjuhetari-i-njohur-remzi-pernaska/
  2. ^ https://ata.gov.al/2020/11/05/nderron-jete-remzi-pernaska-gjuhetari-i-shquar-mesuesi-e-pedagogu-i-perkushtuar-i-shqipes/