Jump to content

Reza Pahlavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Reza - 1980

Reza Pahlavi, (persisht: رضا پهلوی) lindi më 31 tetor të vitit 1960, është ish Princ i Iranit, djali më i vjetër i Shehut Mohammad Reza Pahlavi.

Ai e pasoi babain si udhëheqës i shtëpisë së dinastisë Pahlavi[1] dhe tani është pasues i titullarit të kaluar Pahlavi të Iranit.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1978, Pahlavi shkoi në ShBA për të mbaruar edukimin e lartë. atje u trajnua si pilot luftarakReese Air Force BaseLubbock, Texas dhe u studioi në Williams CollegeWilliamstown, Massachusetts para diplomimit në shkencat politikeUniversity of Southern California. Ai nuk është kthyer më në Iran që nga Revolucioni Iranian i vitit 1979.

Pas revolucionit Reza Pahlavi jetoi në egzil në Maroko dhe Egjipt gjer në vitin 1984 kur u rikthye në Shtetet e Bashkuara.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]