Rezervati i tigrave në Kanë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rezervati i Tigrave në Kanë
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Tiger Kanha National Park.jpg
Tigri në Kanë
Shteti India
Vendndodhja Madhya Pradesh, Indi
Qyteti i afërt Mandla
Sipërfaqja 940 km2 (360 milje)
Krijimi 1933
Vizitorët 1000 (1989)
Administrimi Departamenti i Pyjeve të Madhya Pradesh

Rezervati i Tigrave në Kanë, i quajtur edhe Parku Kombëtar i Kanës, është një nga rezervat e tigrave të Indisë dhe parku më i madh kombëtar i Madhya Pradesh, shtet në zemër të Indisë. Zona e sotme Kanha ndahet në dy faltore, Hallon dhe Banjar, respektivisht 250 dhe 300 km2. Parku kombëtar i u krijua më 1 qershor 1955 dhe në vitin 1973 u bë Rezerva Tiger Kanha.[1] Sot ajo shtrihet në një sipërfaqe prej 940 km2 në të dy rrethet Mandla dhe Balaghat. Së bashku me një zonë tampon përreth 1,067 km2 dhe fqinjët 110 km2 Phen Sanctuary ajo formon Rezervë Tiger Kanha. Kjo e bën parkun më të madh kombëtar në Indinë Qendrore. Rezervati i tigrave në Kanë u rendit në mesin e 10 Vendeve të Famshëm për Turistët.[2][3][4]

Parku ka një popullsi të konsiderueshme të tigrave Bengalez, leopardëve Indianë, arinjve të vegjël, dhe qenve të egër indianë.[5] Pylli i përshkruar në romanin e famshëm nga Rudyard Kipling, Libri i xhunglës bazohet në këtë xhungël duke përfshirë edhe këtë rezervë. Tigri Bengalez përfshihet në këtë libër si Shere Khan. Është gjithashtu rezerva e parë e tigrit në Indi që zyrtarisht të futë një nuskë, "Bhoorsingh Barasingha".[6]

Flora dhe fauna[redakto | përpunoni burim]

Flora[redakto | përpunoni burim]

Rezervati i tigrave në Kanë është shtëpia e mbi 1000 llojeve të bimëve lulëzuar.[7] Pylli i fushës është një përzierje e pemës së kripës (Shorea robusta) dhe pemëve të tjera të përziera pyjore, të ndërthurura me livadhe. Pyjet e malësisë janë me lagështi tropikale të thatë dhe të natyrës krejtësisht të ndryshme me bambu (Dendrocalamus strictus) në shpatet. Një pemë fantazmë shumë e mirë në kërkim (Davidia involucrata) mund të shihet edhe në pyllin e dendur.[nevojitet citimi]

Rezervati ka shumë lloje të barit të regjistruara në Kana disa prej të cilave janë të rëndësishme për mbijetesën e disa kafshëve. Zonat e dendura të pyllëzuara me mbulesë të mirë të kurorës kanë lloje të bollshme të alpinistëve, shkurreve dhe bimëve që lulëzojnë në vatër. Bimët ujore në liqene të shumta janë rreshti i jetës për speciet migratore dhe ligatinore të zogjve.[nevojitet citimi]

Fauna[redakto | përpunoni burim]

Rezervati i tigrave në Kanë ka lloje të tigrave, leopardëve, qenve të egër, maceve të egra, dhelprave dhe çakejve. Në mesin e llojeve të drerëve (Cervus duavcelli branderi) është krenaria e vendit, pasi është e vetmja nëngrup i drerëve në Indi, përveç Drerit të madh të Sundarbans. Kafsha është përshtatur në tokë të vështirë, ndryshe nga drerët e moçalit të veriut që jetojnë në moçalet e kënetës. Rezerva ka qenë instrumentale në shpëtimin e drerit nga zhdukja.[nevojitet citimi]

Kafshë të tjera të zakonshme të shquara në park përfshijnë drerir e njollosur, Dreri sambar dhe antilopa me katër brirë. Kjo e fundit mund të shihet në ngjitjen Bamni Dadar. Kohët e fundit, dreri i egër është zbuluar edhe në rezervën e tigrit.[nevojitet citimi]

Dreri bardhë e zi janë bërë shumë të rralla në mënyrë të pashpjegueshme.[8] Ata u zhdukën plotësisht, por u ripranuan kohët e fundit brenda një zone të rrethuar në park. Nilgai ende mund të shihet pranë Portës së Sarahit, ndërsa ujku indian që zakonisht shihet shpesh në Moça është një pamje e rrallë tani. Higjiena me shirita dhe ariu i vogël shihen herë pas here. Langurët dhe derrat e egër janë të zakonshëm, por majmuni i botës së re është parë më rrallë.

Rezerva sjell rreth 300 specie zogjsh dhe zogjtë më të zakonshëm janë ibis i zi, bleta, bagëtia e egër, parakeet me lulëzim, hurmë me pemë, drongos, çaji i zakonshëm, shqiponja e gjarpërinjve të kreshtë, hornbill gri, rul indian, më i vogël adjutant, gërmadhat e vogla, gërmadhat më të vogla, minivets, pied bri, qukapiku, pëllumb, flycatchers parajsë, mynas, peafowl indian, junglefowl kuqe, redwattled mbathje, steppa shqiponjë, flycatcher tickell, buzzard me sy të bardhë, fantail i bardhë, shrikes druri dhe warblers në mesin e shumë më tepër.

Zvarranikët si pitoni indianë, kobra, kravi, gjarpërinjtë dhe gjarpërinjtë e barit janë kafshë nate, dhe prandaj rrallë shihet. Ka shumë lloje të breshkave, si dhe amfibë që gjenden në ose pranë trupave të ujit.[nevojitet citimi]

Kanha dhe Satpura Parku Kombëtar duke qenë pjesë e Gondwana, tani i njohur si një rezervë tigrash, dikur ishte sunduar nga elefantët indianë të egër.

Ekosistemi[redakto | përpunoni burim]

Një studim i vlerësimit ekonomik i Rezervatit të tigrave në Kanë, vlerëson se rezerva e tigrit siguron përfitime rrjedhëse me vlerë 16.5 miliardë rupje (0.80 lakh / hektar) në vit. Shërbimet e rëndësishme të ekosistemit nga rezerva e tigrave përfshijnë mbrojtjen e gjeneve (12.41 miliardë vjet), sigurimin e ujit në rajonet e rrymës (558 milion) dhe sigurimin e ushqimit në zonat buferike (546 milionë). Shërbime të tjera përfshinin vlerën rekreative (384 milion), sigurimin e habitatit dhe refugisë për kafshë të egra (319 milionë) dhe sekuestrimin e karbonit (219 milion).[9]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Kanha Tiger Reserve". 
  2. ^ "Kanha Tiger Reserve". Madhya Pradesh Forest Department. Arkivuar nga origjinali më 10 March 2011. Marrë më 14 April 2010. 
  3. ^ "Kahna Tiger Reserve: History and origin (3rd slide)". Kahna Tiger Reserve. Marrë më 21 March 2015. 
  4. ^ Williams, Sarah. "Top 10 Must Visit Tourist Places in India". Touropia. Marrë më 10 January 2015. 
  5. ^ "On 'The Jungle Book' trail at Kanha National Park". DNA India. 18 April 2016. Marrë më 18 May 2017. 
  6. ^ Neeraj Santoshi (29 March 2017). "Meet 'Bhoorsingh the Barasingha': Kanha tiger reserve becomes first in India get official mascot". Hindustan Times. Marrë më 18 May 2017. 
  7. ^ "Kanha National Park". Reservation Portal Madhya Pradesh Forest Department. MPOnline Ltd., JV between MPSEDC of Govt. of Madhya Pradesh & TATA Consultancy Services. Marrë më 14 April 2010. 
  8. ^ A. P. Dwivendi: Protected Areas of Madhya Pradesh, Government printing Press, Bhopal 2003
  9. ^ (PDF) https://web.archive.org/web/20160826050803/http://www.iifm.ac.in/sites/default/files/Newspdf/IIFM-NTCA-REPORT.compressed-min.pdf. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 August 2016. Marrë më 14 August 2016.  Mungon ose është bosh |title= (ndihmë)