Tigri Bengalez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tigri i Bengalit)
Jump to navigation Jump to search
Tigri Bengalez
Contented 01.jpg
Një mashkull në rezervatin e tigrave në Kanë
Bengal tiger (Panthera tigris tigris) female.jpg
Një femër rreth 2½ vjeç, Kanë
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. tigris
Nënspeciet: P. t. tigris
Emri trinomial
Panthera tigris tigris
(Linnaeus, 1758)
Panthera tigris tigris and Panthera tigris corbetti distribution map.png
Shtrirja e tigrave të Bengalit
Sinonimet[2]
 • P. t. fluviatilis
 • P. t. montanus
 • P. t. regalis
 • P. t. striatus

Tigri Bengalez (Panthera tigris tigris) është nënlloji më i madh i tigraveAzi që numëronte më pak se 2,500 individë në vitin 2011. Që në vitin 2008 u listua si i rrezikuarListën e Kuqe të BNRN-së pas humbjes së habitatit. Asnjë rezervë e tigrave nuk konsiderohet të mbajë më shumë se 250 individë të rritur.[1]

Tigri arriti në nënkontinentin Indian rreth 12,000 vjet më parë. Popullata e tigrave në Indi vlerësohej me 1,706–1,909 në vitin 2010. Në 2014 popullata pësoi një rritje me rreth 30% dhe kishte rreth 2,226 individë. Rreth 440 tigra gjenden në Bangladesh, 163–253 tigra në Nepal dhe 103 tigra në Butan.

Tigri Bengalez renditet si macja më e madhe e egër. Është simboli kombëtar i Indisë dhe Bangladeshit.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, një ekip hulumtuesish që i përkisnin BNRN publikoi një klasifikim të ri taksonomik të familjes Felidae në të cilin njiheshin vetëm dy nënlloje të tigrave, tigri i Azisë Kontinentale Panthera tigris tigris që grupon tigrin Bengalez, tigrin Siberian, tigrin Indokinez, tigri i Kinës Jugore, tigrin Malajez si dhe tigrin e zhdukur Kaspik dhe tigri i ishujve Sunda Panthera tigris sondaica që grupon tigrin e zhdukur Javanez dhe atë të Balit dhe tigrin Sumatran. Ky vlerësim bazohet në një shqyrtim të gjerë e botimeve të fundit mbi morfologjinë e tigrit dhe filogeografisë së saj.[3]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gezofi i tigrave Bengalez është i verdhë në portokalli të lehtë, me vija duke filluar nga kafe e errët në të zezë; barku dhe pjesët e brendshme të gjymtyrëve janë të bardha dhe bishti është portokalli me unaza të zeza. Tigri i bardhë është një tigër me ngjyrë të zbardhur që është raportuar në Assam, Bengal dhe në Bihar. Kjo ngjyrë shkaktohet nga gjeni recesiv që mbart tigri Bengalez dhe nuk është albinizëm.

Meshkujt kanë një gjatësi mesatare prej 270 deri në 310 cm (110 deri në 120 in) përfshirë bishtin, ndërsa femrat 240 deri në 265 cm (94 deri në 104 in) mesatarisht. Bishti zakonisht është 85–110 centimetra (33–43 in) ndërsa në lartësinë e shpatullave, arrijnë 90 deri në 110 cm (35 deri në 43 in). Pesha e meshkujve varion nga 180–260 kilogram (400–570 lb), ndërsa ajo e femrave varion nga 100 deri në 160 kg ( 220 deri në 340 ib). Peshat më të vogla të regjistruara për tigrat Bengalez janë regjistruar në Bangladesh, ku femrat arrijnë 75–80 kilogram (165–176 lb) sa një tigreshë e Balit.

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një mashkull paksa i rëndë në Ranthambore

Dy tigrat e shtënë në Kumaon dhe pranë Oude në fund të shekullit 19 thuhet se maten më shumë se 366 centimetra (144 in). Në fillim të shekullit të 20-të, një mashkull u qëllua në pjesën qendrore të Indisë me një kokë dhe trup gjatësi prej 221 cm në mes të kunjve, në gjoks prej 150 centimetra (59 in) dhe një lartësi prej rreth 109 centimetra (43 in) dhe një gjatësi bisht prej 81 centimetra (32 in), i cili ndoshta ishte goditur nga një mashkull rival. Ky tigër nuk mund t'u peshonte, por ishte llogaritur të peshonte jo më pak se 275 kilogram (606 lb). Një mashkull i rëndë që peshonte 259 kilogram (571 lb) u qëllua në Indinë Veriore në vitet 1930. Në vitet 1980 dhe 1984, shkencëtarët kapën dhe etiketonin dy tigra meshkuj në Parkun Kombëtar Çituan që peshonin më shumë se 270 kilogram (600 lb).

Shtrirja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e një studimi panteologjik duke përdorur 134 mostra nga tigrat në gamën globale sugjerojnë se kufiri historik i shpërndarjes verilindore të Tigrit Bengalez është rajoni në kodrën e Chittagong dhe pellgun e lumit Brahmaputra, në kufi me gamën historike të tigrit Indokineze.[4][5]

Në nënkontinentin indian, tigrat banojnë me pyje tropikale me gjelbërim të përhershëm, pyje tropikale të thata, pyje tropikale dhe subtropikale me gjethe qumeshtore, mangrove, pyje subtropikale dhe të buta malore, dhe grasslands aluvionale. Habitat i dikurshëm mbulonte një pjesë të madhe të pyjeve grassland, riverine dhe me lagështi gjysmë-qumeshtit përgjatë sistemit të madh të lumenjve të fushave Gangetic dhe Brahmaputra, por tani është konvertuar kryesisht në tokë bujqësore ose degraduar ashpër. Sot, shembujt më të mirë të këtij lloji të habitateve janë të kufizuara në disa blloqe në bazën e ultësirës së Himalajeve duke përfshirë Njësitë Konservuese të Tigrave (TCUs) Rajaji-Corbett, Bardia-Banke dhe TCU-të ndërkufitare Chitwan-Parsa-Valmiki , Dudhwa-Kailali dhe Shuklaphanta-Kishanpur.

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësia themelore shoqërore e tigrit është elementi elementar i nënës dhe pasardhësve. Kafshët e të rriturve mblidhen vetëm në baza kalimtare, kur lejohen kushte të veçanta, si p.sh. furnizim i mjaftueshëm ushqimesh. Përndryshe ata drejtojnë jetën te vetmuar, duke gjuajtur individualisht për pyllin e shpërndarë dhe kafshët e gjera të kullotave, mbi të cilat prehen. Ata krijojnë dhe mbajnë shkallët e shtëpisë. Të rriturit rezidentë të të dy sekseve kanë tendencë të kufizojnë lëvizjet e tyre në një zonë të caktuar të habitatit brenda të cilës ata i plotësojnë nevojat e tyre, dhe në rastin e tigrave, ato të këlyshëve të tyre në rritje. Përveç ofrimit të kërkesave për furnizim adekuat të ushqimit, ujit të mjaftueshëm dhe strehimit dhe një modicioni të paqes dhe izolimit, ky lokacion duhet të bëjë të mundur që banori të mbajë kontakt me tigrat e tjerë, veçanërisht ato të gjinisë së kundërt. Ata që ndajnë të njëjtin terren janë të vetëdijshëm për lëvizjet dhe aktivitetet e njëri-tjetrit.

Shkallët e shtëpive të zëna nga rezidentët meshkuj të rritur priren të jenë reciprokisht ekskluzivë, edhe pse një nga këta banorë mund të tolerojë një mashkull të përkohshëm ose nën-të rritur, të paktën për një kohë. Një tigër mashkull mban një territor të madh në mënyrë që të përfshijë vargjet e shtëpisë së disa femrave brenda kufijve të saj, në mënyrë që të mbajë të drejtat e grindjes me ta. Ndarja midis femrave është më pak e plotë. Zakonisht ka një mbivendosje të pjesshme me banorët fqinjë femra. Ata kanë tendencë të kenë fusha kryesore, të cilat janë më ekskluzive, të paktën për shumicën e kohës. Shkallët e shtëpive të meshkujve dhe femrave nuk janë të qëndrueshme. Zhvendosja ose ndryshimi i vargut të shtëpisë nga një kafshë lidhet me një zhvendosje të një tjetri. Kalimet nga habitati më pak i përshtatshëm në ato më të mira janë bërë nga kafshët që tashmë banojnë. Kafshët e reja bëhen banorë vetëm kur vendet e lira ndodhin kur një ish-rezident lëviz ose vdes.

Gjuetia dhe dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje tiger mashkull bashke me nje krokodil në Ranthambore

Tigri është një mishngrënës. Ajo preferon gjuetinë e gomereve të mëdhenj të tilla si chital, sambar, gaur dhe në një masë më të vogël te barasingha dhe buallin e ujit. Ndër speciet e prese mesatare shpesh vret derrin e egër, dhe herë pas here drerin brilopate, muntjac dhe langurin gri. Llojet e vogla të prese si xunkthi dhe peafowl formojnë një pjesë shumë të vogël në dietën e tij. Për shkak të shkeljes së njerëzve në habitatin e tigrave, ajo gjithashtu ushqehet me bagëtite shtëpiake. Ata rrallë sulmojnë elefantin indian të rritur dhe rinocerontët indianë, por ngjarje të tilla jashtëzakonisht të rralla janë regjistruar. Në Kaziranga National Park, tigrat vranë 20 rinocerote në vitin 2007.

Rezultatet e analizave të caktuara tregojnë se tigrat në Parkun Kombëtar Nagarahole preferonin pretë e peshës më shumë se 176 kg dhe se mesatarja e prese së tigrave peshonte 91.5 kg. Bualli i ujit preferohet shumë nga tigri. Tigri do të gjuajë dhe drerin e egër apo derrin e egën. Tigrat mund të vrasin e të ushqehen me krokodila apo me arinjtë aziatik

Në shumicën e rasteve, tigrat i afrohen viktimës së tyre nga ana ose nga prapa, nga sa më afër distancës që është e mundur dhe e kapin prenë nga fyti duke e mbytur. Pastaj ata e zvarritin kufomën, herë pas here mbi disa qindra metra, për ta konsumuar atë. Natyra e metodës së gjuetisë së tigrave dhe disponueshmëria e preve rezulton në një stil ushqimi "të festave apo urisë": shpesh konsumojnë 18-40 kilogramë mish në të njëjtën kohë. Nëse pretë e tyre po pakësohen, tigrat gjithashtu sulmojnë njerëzit dhe njerëzit behen pre e tyre.

Konkurentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy tigra Bengalezë dhe një luan Aziatik në parkun kombëtar të Banergatës.[6] India është i vetmi vend që ka tigrin dhe luanin në natyrën e egër të saj

Tigri Bengalez mund të gjuajë dhe të vrasin predatorët si: leopardin Indian, arinjt Aziatik, ujqërit Indianë dhe dhelpra

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Tigri kundër luanit.

Betejat midis luanit Aziatik dhe tigrit Bengalez janë vërejtur dhe më parë. Momentalisht, luani Aziatik ndodhet vetëm në parkun kombëtar të pyjeve të Girit, kështu që betejat mes luanit dhe tigrit mund të mos shkaktohen aksidentalisht, por qëllimisht. [7]

Shumimi dhe cikli i jetes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje cift tigrash bengaleze ne karnataka, Indi

Tigrat në Indi nuk kane nje stine te caktuar per bashkimin e meshkujve me femrat dhe lindjes se kelysheve. Shumica e të rinjve janë të lindur në dhjetor dhe prill. Të rinjtë janë gjetur gjithashtu në mars, maj, tetor dhe nëntor. Në vitet 1960, disa aspekte të sjelljes së tigrave në Kanha National treguan se kulmi i aktivitetit seksual ishte nga nëntori deri në shkurt, me disa çifte që ndoshta ndodhnin gjatë gjithë vitit.

Meshkujt arrijnë pjekurinë në moshën 4-5 vjeçare dhe femrat në 3-4 vjeçare. Në Bengal vjen në nxehtësi në intervale prej rreth 3-9 javësh, dhe është i hapur për 3-6 ditë. Pas një periudhe shtatëzanie prej 104-106 ditësh, në një strehë të vendosur në bar të gjatë, në shkurre të trasha ose në shpella, lindin 1-4 këlyshë. Të vegjlit e vegjël peshojnë 780 deri në 1600 gram dhe kanë një lesh të trashë leshi që derdhet pas 3 ose 5 muajsh. Sytë dhe veshët e tyre janë të mbyllura. Dhëmbët e tyre të qumështit fillojnë të shpërthejnë rreth 2-3 javë pas lindjes dhe zëvendësohen ngadalë me dhëmbë të përhershëm nga mosha 5-7 vjeçare. Ata thithin për 3-6 muaj, dhe fillojnë të hanë sasi të vogla të ushqimit të ngurtë në rreth 2 muaj. Në këtë kohë, ata ndjekin nënën e tyre në ekspeditat e saj të gjuetisë dhe fillojnë të marrin pjesë në gjueti në moshën 5-6 muajshe. Në moshën 2-3 vjeçare, ata ngadalë fillojnë të ndahen nga grupi i familjes dhe të bëhen të përkohshëm - duke kërkuar për një zonë ku ata mund të krijojnë territorin e tyre. Meshkujt e rinj lëvizin më larg nga territori i nënës së tyre sesa femrat e reja. Sapo grupi i familjes është ndarë, nëna kthehet përsëri në nxehtësi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Chundawat, R. S., Khan, J. A., Mallon, D. P. (2011). "Panthera tigris tigris". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2017-3. International Union for Conservation of Nature. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i autorëve (link)
 2. ^ Jhala, Y. V., Qureshi, Q., Sinha, P. R., red. (2011). Status of tigers, co-predators and prey in India, 2010. TR 2011/003 pp-302 (PDF). New Delhi, Dehradun: National Tiger Conservation Authority, Govt. of India, and Wildlife Institute of India. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 janar 2012. Marrë më 14 korrik 2018. Një parametër i panjohur |dead-url= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i redaktorëve (link)
 3. ^ Kitchener, A. C., Breitenmoser-Würsten, C., Eizirik, E., Gentry, A., Werdelin, L., Wilting A., Yamaguchi, N., Abramov, A. V., Christiansen, P., Driscoll, C., Duckworth, J. W., Johnson, W., Luo, S.-J., Meijaard, E., O’Donoghue, P., Sanderson, J., Seymour, K., Bruford, M., Groves, C., Hoffmann, M., Nowell, K., Timmons, Z. & Tobe, S. (2017). "A revised taxonomy of the Felidae: The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group" (PDF). Cat News. Special Issue 11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur parametri i autorëve (link)
 4. ^ Brander, A. A. D. (1923). Wild Animals in Central India. London: Edwin Arnold & Co. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Sanderson, G. P. (1912). Thirteen years among the wild beasts of India: their haunts and habits from personal observations; with an account of the modes of capturing and taming elephants. John Grant, Edinburgh.
 6. ^ "Bannerghatta National Park". Bengaloorutourism.com. Marrë më 24 Maj 2014
 7. ^ Singh, H. S.; Gibson, L. (2011) "Një qëllim i sukseshëm: Ruajtja e luanit Aziatik (Panthera leo leo) në parkun e Girit" (PDF) Ruajtja biologjike 144 (5): 1753–1757. doi:10.1016/j.biocon.2011.02.009

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]