Rezolucioni 1080p

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Standardet e televizorit deri në 1080p. Imazhi me ngjyrë të kuqe tregon rezolucion 576i ose 576p. Imazhi me ngjyrë blu tregon rezolucionin 720p, një nivel rezolucioni HDTV. Imazhi me ngjyra të plota tregon rezolucion 1080.

1080p (1920 × 1080 pikselë të shfaqur në mënyrë progresive; i njohur gjithashtu si Full HD ose FHD, dhe BT.709) është një grup i modaliteteve video HDTV me definicion të lartë që karakterizohet nga 1,920 piksele të shfaqura në të gjithë ekranin horizontalisht dhe 1,080 pikselë poshtë ekranit vertikalisht;[1] p do të thotë skanim progresiv, pra jo i ndërlidhur. Termi zakonisht supozon një raport të ekranit të gjerë prej 16:9, që nënkupton një rezolucion prej 2,1 megapikselësh. Shpesh tregtohet si Full HD ose FHD, për të bërë kontrast 1080p me ekranet me rezolucion 720p. Megjithëse 1080p nganjëherë referohet jozyrtarisht si 2K, këto terma pasqyrojnë dy standarde teknike të dallueshme, me dallime duke përfshirë rezolucionin dhe raportin e pamjes.

Sinjalet video 1080p mbështeten nga standardet ATSC në Shtetet e Bashkuara dhe standardet DVB në Evropë. Aplikimet e standardit 1080p përfshijnë transmetimet televizive, disqet Blu-ray, telefonat inteligjentë, përmbajtjet e internetit si videot në YouTube dhe shfaqjet dhe filmat televizivë Netflix, televizorët dhe projektorët e nivelit të konsumatorit, monitorët e kompjuterit dhe konzollat e lojërave video. Videokamerat e vogla, telefonat inteligjentë dhe kamerat dixhitale mund të kapin imazhe të palëvizshme dhe të lëvizshme në rezolucion 1080p.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert Silva (2 shtator 2018). "720p vs 1080p – A Comparison" (në anglisht). Lifewire.com. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 12 shtator 2018.