Jump to content

Rezolucioni 720p

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 720p)
Ky grafik tregon rezolucionet më të zakonshme të ekranit, 720p që është një nga formatet 16:9 të shfaqura në blu.

720p është një format progresiv i sinjalit HD me 720 linja horizontale/1280 kolona dhe një raport aspekti (AR) prej 16:9, i njohur zakonisht si HD me ekran të gjerë (1.78:1). Të gjitha standardet kryesore të transmetimit HD (siç është SMPTE 292M) përfshijnë një format 720p, i cili ka një rezolucion prej 1280×720p.

Numri 720 qëndron për 720 linjat e skanimit horizontal të rezolucionit të shfaqjes së imazhit (e njohur edhe si 720 piksele me rezolucion vertikal).[1] P do të thotë skanim progresiv, pra jo i ndërlidhur. Kur transmetohet me 60 korniza për sekondë, 720p përmban rezolucionin më të lartë kohor të mundshëm sipas standardeve ATSC dhe DVB. Termi supozon një raport të ekranit të gjerë prej 16:9, duke nënkuptuar kështu një rezolucion prej 1280×720 px (0,9 megapikselë).

720i (720 rreshta të ndërthurura) është një term i gabuar që gjendet në burime dhe botime të shumta. Në mënyrë tipike, është një gabim tipografik në të cilin autori i referohet formatit HDTV 720p. Megjithatë, në disa raste është paraqitur gabimisht si një format alternativ aktual ndaj 720p.[2] Asnjë standard i propozuar ose ekzistues i transmetimit nuk lejon 720 linja të ndërthurura në një kornizë video me çdo shpejtësi kuadri.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "720p – AfterDawn: Glossary of technology terms & acronyms". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Briere, Daniel; Patrick Hurley (2006). HDTV for Dummies. For Dummies. fq. 13. ISBN 9780470096734. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "ATSC Standard: Video System Characteristics of AVC in the ATSC Digital Television System" (PDF). 2008-07-29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-10-04. Marrë më 2011-07-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)