Rijat Shala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rijat Shala (Serbo-Kroate: Rijat Šala, i lindur më 26 korrik 1983 në Prizren, Jugosllavi), është një futbollist zviceran me prejardhje shqiptaro-kosovare që aktualisht luan për KF Vllaznia Shkodër në Superligën Shqiptare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai kaloi sezonin 2007–08 me skuadrën e Cagliarit, duke e bërë debutimin e tij të klubit në një ndeshje të Coppa Italia që fitoi 2-1 në AC Siena, më 29 gusht 2007. Megjithatë, ai nuk arriti të fitonte një paraqitje të vetme të ekipit të parë, shpejt u zhvendos në rezerva, dhe në korrik 2008 Cagliari e liroi nga skuadra.[1] Ai luajti për klubin Lega Pro Prima Divisione Taranto në vitin 2008.[2] Në mesin e vitit 2009 ai u nis për Prima Divisione Novara, duke fituar një promovim të njëpasnjëshëm në 2010 (në Serie B) dhe në 2011 (Serie A). Në sezonin e parë të Novara, ai fitoi vetëm një pagë vjetore bruto prej 76,900 €. Ai punësoi Bruno Carpeggiani (i "Italian Managers Group srl") si agjent i tij më 12 dhjetor 2008, por përfundoi në mënyrë të njëanshme kontratën gjatë sezonit 2009-10. Në vitin 2011, Tribunali Kombëtar i Arbitrazhit për Sportin e CONI mori një vendim se Shala duhej të paguante Carpeggianin € 3,845 si tarifë agjent (€ 76,900 x 5%).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mancosu al Rimini. Rescisso il contratto di Shala" (në italisht). Cagliari Calcio. 2008-07-10. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2008. Marrë më 2008-07-13.
  2. ^ "UFFICIALE: Taranto, Shala e Selvaggi firmano" (në italisht). TuttoMercatoWeb. 2008-08-12. Marrë më 2008-11-12.