Rimouski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rimouski (kthjellim).
Rimouski
Ville de Rimouski
—  qytet  —
stema_figura
Pamje nga Rimouski
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Rimouski-Neigette
Kryebashkiaku Éric Forest
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°28′14″V 68°31′17″P / 48.470417°V 68.521385°P / 48.470417; -68.521385 (Rimouski)Koordinatat: 48°28′14″V 68°31′17″P / 48.470417°V 68.521385°P / 48.470417; -68.521385 (Rimouski)
Sipërfaqja 254,16 km2
Popullsia 43.097 banorë 2008
Dendësia 169,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rimouskois, Rimouskoise
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 418 dhe 581
Kodi Postar G5L
Vendndodhja
Rimouski is located in Kanadaja
Rimouski
Rimouski
www.ville.rimouski.qc.ca/

Rimouski është një qytetRimouski-Neigette, provinca Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 254.16 km² dhe popullsi 43097 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Rimouski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek