Riverside, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riverside, California
Qytet
Vendndodhja
Riverside, California is located in SHBA
Riverside, California
Riverside, California

Koordinatat: 33°56′53″V 117°23′46″P / 33.94806°V 117.39611°P / 33.94806; -117.39611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Riverside
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 210.941 km2
 •  tokësore 210.152 km2
 •  ujore 0.788 km2
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 92501–92509, 92513–92519, 92521–92522
Prefiksi 951
Koordinatat 33° 56′ 53″ Veri

117° 23′ 46″ Perëndim

Riverside, California (City of Riverside) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Riversideshtetit federal California, SHBA. Në Riverside, California jetojnë 313673 banorë ()[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 210.941 km2 (81.444 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 252 m (827 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Riverside (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2015. Marrë më 13 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Riverside". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më tetor 22, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Riverside, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale