Riverside (California)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riversaid
Riverside
Qytet
noform
Pamje nga Riversaid.
Vendndodhja
Riversaid is located in SHBA
Riversaid
Riversaid
Vendodhja e Riversaidit në SHBA

Riversaid is located in Kaliforni
Riversaid
Riversaid
Vendodhja e Riversaidit në Kaliforni

Koordinatat: 33°56′53″V 117°23′46″P / 33.94806°V 117.39611°P / 33.94806; -117.39611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Riverside
Kryetari i Bashkisë Rusty Bailey
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 210,941 km2
Lartësia 262 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 313.673 banorë
Dendësia 1500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1870
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Kodi Postal 92501-92509, 92513-92519, 92521-92522
Prefiksi 951
Koordinatat 33° 56′ 53″ Veri

117° 23′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.riversideca.gov


Riverside është një qytet në Riverside County, Kalifornia, Shtetet e Bashkuara. Riverside është qendra e qarkut Riverside dhe e ka marrë emrin nga vendndodhja e tij pranë lumit Santa Ana. Ai është qyteti më i populluar në qarkun Riverside, dhe ndodhet rreth 97km në lindje të Los Angeles. Riverside ështëi qyteti i 59-të më i populluar në Shtetet e Bashkuara dhe qyteti i 12-të më i populluar në Kaliforni.

Riverside u themelua në fillim të vitit 1870 dhe është vendlindja e industrisë së agrumeve të Kalifornisë.

Universiteti i Kalifornisë, Riverside, ndodhet në pjesën verilindore të qytetit. Universiteti gjithashtu ka Kompleksin Sportiv i Riversaidit. Vende të tjera tërheqëse në Riversaid përfshijnë Qendrën e Arteve Fox, Muzeun Metropolitan të Riversaidit, Muzeu i Fotografisë i Kalifornisë dhe Parku Historik Shtetëror i Agrumeve i Kalifornisë.