Roanoke, Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roanoke, Virginia
Anglisht : Roanoke, Virginia
qytet
noform
Downtown Roanoke from atop Mill Mountain.
Stema_figura
Vendndodhja
Roanoke, Virginia is located in SHBA
Roanoke, Virginia
Roanoke, Virginia

Koordinatat: 37°16′15″V 79°56′30″P / 37.27083°V 79.94167°P / 37.27083; -79.94167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 269–530 m (m.n.d.)
Popullsia 97032 banorë (2010)
 •  aglomerati 312.331 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 24001–24020, 24022–24038, 24040, 24042–24045, 24048, 24050, 24155, 24157
Prefiksi 540
Koordinatat 37° 16′ 15″ Veri

79° 56′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.roanokeva.gov

Roanoke, Virginia (Roanoke, Virginia) është një qytet në qarkun ]] të shtetit federal Virginia, SHBA. Në Roanoke, Virginia jetojnë 97032 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (43 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 269–530 m (883–1740 ft). [1] [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Virginia Birding and Wildlife Trail » Mountain Trail » Star City » Roanoke Water Pollution Control Plant". Dgif.state.va.us. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 korrik 2012. Marrë më 2009-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Roanoke City High Point Trip Report". Cohp.org. 17 nëntor 2000. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2008. Marrë më 2009-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Roanoke, Virginia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale