Jump to content

Robert Koch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Koch
Potreti i Robert Koch
U lind në11 dhjetor 1843
Vdiq27 maj 1910
KombësiaGjermanë
ShkollimiUniversiteti i Göttingenit
Njohur përZbulimin e bakteriologjisë
Karriera shkencore
FushatMikrobiologjia
InfluencedFriedrich Loeffler
Nënshkrimi

Robert Heinrich Hermann Koch (shqip: Robert Koh; 11 dhjetor 1843 – 27 maj 1910) ishte mjek dhe mikrobiolog gjermanë. Koh morri Çmimin Nobel për Fiziologji dhe Mjekësi në vitin 1905.[1] Instituti Robert Koh është emëruar në nder të tij.

Para se të hyjë në shkollë më 1848, ai u mësua si të shkruajë dhe të lexojë.[2] Ai diplomoi nga shkolla e lartë në vitin 1862, duke kaluar shkëlqyeshëm në shkencë dhe matematikë.[2] Në moshën 19 vjeç, ai shkoi në Universitetin e Göttingenit, duke studiuar shkencat natyrore.[3] Sidoqoftë pas tri semestrave, ai vendosi të ndryshoj studimin në mjekësi, pasi dëshiroi të bëhej mjek.[2] Në janar të vitit 1866, Koh diplomoi prej shkollës së mjekësisë.[2]


Në korrik 1867, Koh u martua me Emma Adolfine Josephine Fraatz, dhe të dy kishin një vajzë, Gertrude, në vitin 1868.[1] Martesa e tyre përfundoi pas 26 vite në vitin 1893, më vonë në njëjtin vit, ai u martua me aktoren Hedwig Freiberg.[1]

Më 9 prill 1910, Koh pati sulm në zemër dhe kurrë nuk bëri shërim të plotë.[2] Tri ditë pasi ligjëroi për hulumtimin e tij për tuberkulozin në Akademia Prusiane të Shkencave, Koh vdiq në Baden-Baden në moshën 66 vjeç.[3] Ai ishte i pafe.[4]

  1. ^ a b c Brock, Thomas. Robert Koch: A life in medicine and bacteriology. ASM Press: Washington DC, 1999. Print.
  2. ^ a b c d e "Robert Koch." World of Microbiology and Immunology. Ed. Brenda Wilmoth Lerner and K. Lee Lerner. Detroit: Gale, 2006. Biography In Context. Web. 14 Apr. 2013.
  3. ^ a b "Heinrich Hermann Robert Koch." World of Scientific Discovery. Gale, 2006. Biography In Context. Web. 14 April 2013.
  4. ^ Thomas D. Brock (1988). Robert Koch: A Life in Medicine and Bacteriology. ASM Press. p. 296. ISBN 9781555811433. "He loved seeing new things, but showed no interest in politics. Religion never entered his life."

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]