Rock Hill (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rok Hill
Rock Hill
Qytet
Njohur si Porta e Karolinës së Jugut
Motoja "Shop here. Stay here. Dine here."
noform
Qendra e Rok Hillit
Vendndodhja
Rok Hill is located in SHBA
Rok Hill
Rok Hill
Vendodhja e Rok Hillit në SHBA

Rok Hill is located in Karolina e Jugut
Rok Hill
Rok Hill
Vendodhja e Rok Hillit në Karolinën e jugut

Koordinatat: 34°56′17″V 81°1′34″P / 34.93806°V 81.02611°P / 34.93806; -81.02611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Qarku York
Kryetari i Bashkisë Doug Echols
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 111.8 km2
Lartësia 246 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 69.967 banorë
Dendësia 591,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1852
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 29730-29734
Prefiksi 803
Aeroporti Charlotte-Douglas International Airport
Koordinatat 34° 56′ 17″ Veri

81° 1′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofrockhill.com

Rock Hill është qyteti më i madh në qarkun York të shtetit të Karolinës së JugutSHBA-së dhe qyteti i pestë më i madh në shtet.

Rock Hill ndodhet rreth 40km në jug të Sharlotës dhe rreth 110km në veri të Kolumbias.