Jump to content

Roja Kufitare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roja kufitare ukrainase ruan kufirin ndërkombëtar me Bjellorusinë

Roja Kufitare ose Policia Kufitare e një vendi është një agjenci e sigurisë kombëtare që merret me sigurinë kufitare. Disa nga agjencitë kombëtare të rojes kufitare kryejnë gjithashtu detyra të rojeve bregdetare (si në Gjermani, Itali ose Ukrainë) dhe shërbime shpëtimi.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Border guard", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-18, marrë më 2022-12-21