Rosa Montero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manifestación contra el Toro de la Vega. Rompe una Lanza 2014 (65).jpg

Rosa Montero Gayo; ka lindur më 3 janar 1951 në MadridSpanjës, është romanciere dhe gazetare spanjolle. Në nëntor 2017, ajo mori Çmimin Kombëtar për Letrat Spanjolle.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E bija e një toreadoro dhe një shtëpiake,Montero ka lindur në Cuatro Caminos, një lagje e Madridit. Sëmundja e tuberkulozit e detyroi të qëndronte në shtëpi midis moshës pesë dhe nëntë vjeç dhe filloi të lexonte dhe të shkruante gjerësisht gjatë asaj kohe. Më pas ajo hyri në Institutin Beatriz Galindo të Madridit dhe në moshën 17 vjeçare filloi studimet e saj universitare në Shkollën e Filozofisë dhe Arteve në Madrid (Facultad de Filosofía y Letras). Një vit më pas ajo u pranua në Shkollën e Gazetarisë dhe gjatë viteve të saj universitare ajo mori pjesë në grupe teatrale të pavarura.

Kariera si shkrimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shkollës, ajo filloi të punonte si gazetare dhe në vitin 1976 filloi të punonte në El Pais. Në vitin 1977 ajo filloi të publikonte intervista në edicionin e së dielës të gazetës dhe vitin e ardhshëm fitoi çmimin "Manuel del Arco" për punën e saj dhe ishte gruaja e parë që e pranoi atë. Ajo, gjithashtu, botoi romanin e saj të parë në vitin 1979, Crónica del desamor (Kronikë e Armiqësisë). Në vitin 1980, ajo fitoi Çmimin Kombëtar të Gazetarisë për artikujt e saj dhe raportet letrare, dhe atë vit u emërua kryeredaktor i revistës javore të El Pais.

Në vitin 1981 ajo botoi La función Delta (Funksioni Delta) dhe vitin e ardhshëm u publikua një përmbledhje e intervistave të saj të botuara më parë në El Pais, me titullin "Cinco años de país" (Pesë Vite të El País). Romani Te trataré como una reina (Unë do të të trajtoj si një mbretëreshë) pasoi në vitin 1983 dhe ishte një sukses komercial. Ajo u nderua me Çmimin Botëror të Intervistimeve në vitin 1987, dhe botoi Temblor (Tremor) në vitin 1990.

Historia e saj e parë e fëmijëve, El nido de los sueños (Foleja e ëndrrave), u botua në vitin 1992 dhe në vitet në vijim ajo lëshoi ​​Bella y oscura (Beautiful and Dark, 1993) dhe La vida desnuda (Jeta e zhveshur, 1994) . Në vitin 1994 ajo u nderua me Çmimin e Gazetarisë, dhe në vitin 1997 ajo mori Çmimin e Pranverës Novel për punën e saj La hija del caníbal (Vajza e Kanibalit). Në vitin 1999, ajo botoi pasionet (pasionet), dhe në vitin 2002, Estampas bostonianas y otros viajes. Në vitin 2003, ajo botoi atë që ajo e konsideron një nga veprat e saj më të mira, La loca de la casa (The Lunatic of the House). Ky libër fitoi çmimin "Qué Leer" në librin më të mirë të botuar në Spanjë në vitin 2003 dhe në çmimin Grinzane Cavour për librin më të mirë të huaj botuar në Itali në vitin 2004. Në vitin 2005 ajo botoi Historia del Rey Transparente (Story of the Transparent King) , e cila gjithashtu ka fituar çmimin "Qué Leer" si libri më i mirë i botuar në Spanjë në vitin 2005.

Biblografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • España para ti... para siempre (1976) A.Q. Ediciones, Madrid ISBN 978-8-47388-030-5
 • Crónica del desamor (1979) Editorial Debate, Madrid ISBN 978-8-47444-023-2
 • La función Delta (1981) Editorial Debate, Madrid ISBN 978-8-47444-037-9
 • Cinco años de país (1982) Editorial Debate, Madrid ISBN 978-8-47444-065-2
 • Te trataré como a una reina (1983) Seix Barral, Barcelona ISBN 978-8-43220-819-5
 • Media naranja (1985) with Jesus Yagüe, Twelve episode television series[1]
 • Amado Amo (1988) Editorial Debate, Madrid ISBN 978-8-47444-297-7
 • Temblor (1990)
 • El nido de los sueños (1991)
 • Bella y oscura (1993)
 • La vida desnuda (1994)
 • Historias de Mujeres (1995)
 • Entrevistas (1996)
 • La hija del caníbal (1997)
 • Amantes y enemigos (1998)
 • El viaje fantástico de Bárbara (1998)
 • Las barbaridades de Bárbara (1998)
 • Bárbara contra el doctor Colmillos (1998)
 • Pasiones (1999)
 • El corazón del Tártaro (2001)
 • La loca de la casa (2003)
 • Historia del rey transparente (2005)
 • Instrucciones para salvar al mundo (2008)
 • Lagrimas en la lluvia (2011)
 • La ridícula idea de no volver a verte (2013)
 • El peso del corazón (2015)
 • La carne (2016)

Lidhje të jashtmë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Media naranja on IMDb