Rosedale, Mississippi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rosedale
Qytet
Motoja Qyteti i Dashurisë Vëllazërore
noform
Rruga kryesore
Vendndodhja
Rosedale is located in SHBA
Rosedale
Rosedale

Koordinatat: 33°51′13″V 91°1′37″P / 33.85361°V 91.02694°P / 33.85361; -91.02694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mississippi
Qarku Bolivar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14.2 km2
 •  tokësore 14.0 km2
Lartësia 46 m (m.n.d.)
Popullsia 1,727 banorë
Dendësia 130 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 38769
Prefiksi 662
Koordinatat 33° 51′ 13″ Veri

91° 1′ 37″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofrosedalems.com

Rosedale është qytet në qarkun Bolivar, Mississippi, Shtetet e Bashkuara. Popullsia e qytetit ishte 1,727 sipas vitit 2016, poshtë nga 1,873 më 2010.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të shekullit 20-të, mijëra njerëz të zinj u larguan nga shteti i Mississippit si pjesë e migrimit të madh, me tren në veri të Çikagos dhe në qytete tjera industriale. Gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, disa shkuan në Kaliforni për të punuar në industri mbrojtës. Disa tjerë shkuan ku familjet e tyre jetuan me gjenerata, me lidhje të forta lokale.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rosedale ndodhet 19 milje (31 km) në veriperëndim të Cleveland.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 14.2 km2, prej të cilëve 14 km2 është tokë dhe 0.2 km2 (1.14) është ujë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]