Jump to content

Rosemary Clooney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rosemary Clooney
U lind në(1928-05-23)maj 23, 1928
Vdiq
Beverly Hills, California, U.S.
Shkaku i vdekjesLung cancer
Vendi i prehjesSaint Patrick's Cemetery, Maysville
ProfesioniKëngëtare, Aktore
Vite aktiviteti1946–2001

Rosemary Clooney (23 maj 1928 - 29 qershor 2002) ishte një këngëtare dhe aktore amerikane. Ajo u shfaq në fillim të viteve '50 me këngën "Come On-a My House", e cila u pasua nga numra të tjerë si "Botch-a-Me", "Mambo Italiano", "Tenderly", "Half as Much "," Hey There "dhe"This Ole House ". Ajo gjithashtu pati sukses si vokaliste e xhazit. Karriera e Clooney humbi në vitet 1960, pjesërisht për shkak të problemeve që lidhen me depresionin dhe varësinë nga droga, por u ringjall në vitin 1977, kur bashkëpunuesi i saj Bing Crosby i këngës White Christmas, kërkoi që ajo të paraqitej me të në një shfaqje që shënonte 50 vjetorin e tij në biznesin tregtar. Ajo vazhdoi regjistrimin deri në vdekjen e saj në vitin 2002.

Shtëpia e John Brett Richeson në Maysville

Rosemary Clooney ka lindur në Maysville, Kentucky, vajza e Marie Frances (djali Guilfoyle) dhe Andrew Joseph Clooney. Ajo ishte një nga pesë fëmijët e familjes.[1] Babai i saj ishte me prejardhje irlandeze dhe gjermane dhe nëna e saj ishte e prejardhjes irlandeze dhe angleze. Ajo u rrit si katolike. Kur Clooney ishte 15 vjeç, nëna dhe vëllai Nick u shpërngulën në Kaliforni. Ajo dhe motra e saj Betty mbetën me babain e tyre. Familja jetonte në shtëpinë e John Brett Richeson në fund të viteve 1940.

  1. ^ Severo, Richard (1 korrik 2012). "Rosemary Clooney, Legendary Pop Singer, Dies at 74". The New York Times. Marrë më 31 dhjetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)