Jump to content

Rostoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rostoku

Rostoku (gjermanisht: Rostock) është qyteti më i madh në veri të shtetit gjerman Mecklenburg-Vorpommern. Rostocku shtrihet pranë lumit Warnow; distrikti Warnemünde 12 kilometra në veri të qendrës së qytetit, ka dalje të drejtpërdrejt në bregun e detit Baltik.

Personalitete të shquara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Johann Georg Noel Dragendorff (1836-1898), kimist
 • Joachim Gauck, (lindur me 1940), ish-president i Gjermanisë
 • André Greipel, (lindur në vitin 1982), ciklist
 • Ernst Heinkel, (1888-1958), pionier i aviacionit
 • Walter Hallstein, (1901-1982), politikan (shih Hallstein Doktrina)
 • Britta Kamrau, (lindur më 1979), notar në distanca të gjata 
 • Walter Kempowski, (1929-2007), shkrimtar
 • Franziska Knuppe, (i lindur më 1974), modele e modës
 • Albrecht Kossel, (1853-1927), fitues i  Çmimit Nobel në fiziologji/mjekësi
 • Pali Martens, (i lindur më 1983), cyclist
 • Marteria (Kunadhe Laciny), (e lindur në vitin 1982), rap këngëtari/artist
 • Gustav Mie, (1868-1957), mjek
 • Hans von Ohain, (1911-1998), mjek
 • Rudolph Sohm, (1941-1917), jurist dhe historian i Kishës
 • Jan Ullrich, (i lindur më 1973), ciklist, fitues i Tour de France 1997
 • Pali Walden, (1863-1957), shkencëtar
 • Pali Wallat, (1879-1964), prift, piktor dhe skulptor

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]