Rotiseria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gatim pule rotisserie në një rotiseri horizontale

Rotiseria, e njohur gjithashtu si pjekje me hell, është një stil pjekjeje ku mishi i vishet një helli - një shufër e gjatë dhe e fortë që përdoret për të mbajtur ushqimin ndërsa gatuhet mbi një zjarr në një oxhak ose mbi një zjarr nga ato të kampeve, ose piqet në një furrë. Kjo metodë përdoret përgjithësisht për gatimin e nyjeve të mëdha të mishit ose kafshëve të tëra, të tilla si derrat ose gjelat . Rrotullimi gatuan mishin në mënyrë të barabartë në lëngjet e veta dhe lejon qasje të lehtë për fërgim të vazhdueshëm.

Rotiseria vertikale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rotiseri vertikale gatimi Döner qebap