Rovinji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rovinji
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Kroacia
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Rovinji, (italisht: Rovigno), është qytet në Kroaci. Rovinji gjindet në 45° 04' gjerësisë gjeografike veriore dhe 13° 38' gjatësisë gjeogrfaike lindore. Regjioni I Rovinjit përfshinë 80km².

Klima e Rovinjit është mediterane. Temperatura mesatare arrinë 16 °C. temperature mesatare e janarit është 4,8 °C ndërsa e korrikut 22,3 °C. Të reshurat mesatare në Rovinj janë 940 mm ndërsa lagështia mesatare vjetore është 72%. Rovinji shtrihet në rajonin e Istrës së kuqe. Në Arqipelagun e Rovinjit gjinden 22 ishuj

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]