Roy Jennings

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roy Jennings
Të dhënat personale
Emri i plotëRoy Thomas Edward Jennings
Data e lindjes31 dhjetor, 1931
Vendi i lindjesSwindon, Angli
Data e vdekjes21 tetor, 2016
Vendi i vdekjesCrawley, Angli
PozicioniMbrojtës në qendër
Karriera në rini
Swindon Town F.C.
Southampton F.C.
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1952–1964Brighton & Hove Albion F.C.276(22)
1964–1969Crawley Town F.C.156(38)
Gjithsej432(22+)
Ekipet e menaxhuara
1968–1970Crawley Town F.C.
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Roy Thomas Edward Jennings (31 December 1931 – 21 October 2016)[1] ishte futbollistë dhe menaxher anglezë. Ai ka luajtur në skuadrat Swindon Town F.C., Southampton F.C., Brighton & Hove Albion F.C. dhe Crawley Town FC. Ai menaxhoi skuadrën Crawley Town F.C. për dy vite.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roy Jennings nënshkroi për Brighton & Hove Albion F.C. në maj të vitit 1952. Në Brighton ka luajtur si mbrojtës në qendër. Në Brighton ka luajtur 276 ndeshje dhe ka shënuar 22 gola, ku 13 gola ka shënuar në penallti.


Roy Jennings nënshkroi për skuadrën Crawley Town F.C. në vitin 1964. Në Crawley Town ka luajtur 156 ndeshje dhe ka shënuar 38 gola. Nga viti 1968 deri në vitin 1970, Roy ka qenë menaxher i skuadrës Crawley Town.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Roy Jennings". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 tetor 2016. Marrë më 14 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)