Rrëmbimi i Evropës (Bernard Strozi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrëmbimi i Evropës - Bernard Strozzi

Rrëmbimi i Evropës pikturë e piktorit italian të periudhës së rilindjes Bernard Strozzi. Vepra i referohet mitit tregimit të dashurisë së Zeusit me princeshën fenikase Evropën. Zeusi ra në dashuri me Evropën, mori formën e një demi të bardhë dhe u shfaq në livadh, afër bregdetit ku ndodhej princesha bashkë me shoqet e saj. Evropa, e joshur nga butësia e demit, u ul mbi kurrizin e tij, dhe ai duke e shfrytëzuar momentin, u hodh në det, dhe duke notuar u ndal vetëm në një breg të ishullit të Kretës.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Malarstwo weneckie XV-XVIII wieku. praca zbiorowa , Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1968