Rrepa pikante

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrepa pikante
noform
noform
Rrepa pikante
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Capparales
Familja Brassicaceae
Gjinia Armoracia
Lloji A. rusticanaRrepa pikante (lat. Armoracia rusticana, ang. Horseradish, gjer. Kren), quajtur ndryshe edhe kren ose rrika e bardhë, është një bimë që bën pjesë në familjen e Brassicaceae ku bën pjesë edhe mustarda, rrepa pikante japoneze (ang. Wasabi), brokoli, lakra, dhe rrepa.[1] Është bimë me prejardhje nga Evropa juglindore dhe Azia perëndimore.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rritet për përdorimin e saj qoftë si erz ashtu edhe për salca.

Rrepa pikante

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrepa pikante japoneze

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Armoracia rusticana (ARWLA)[Overview]| EPPO Global Database". gd.eppo.int (në anglisht). Marrë më 2021-03-29.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)