Jump to content

Qarku i Pçinjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethi Pçinja)
Rrethi i Pçinjës

Qarku i Pçinjës (serbisht: Пчињски округ / Pčinjski okrug) është qarku dhe një pjesë ish-krahinë shqiptar deri vitit 1878 që më 1878 u bë pjesë të shtetit Serb. Më pas lugina e Preshevës në vitin 1912 u bë pjesë e shtetit Serb.

Njësit përbërëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku i Pçinjës përbëhet nga njëmbëdhjetë komuna dhe qendër e qarkut është qyteti Vranjë. Komunat përbërëse janë: