Vranja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vranja
Qytet
noform
Pamje nga Vranja
Vendndodhja
Vranja is located in Serbia
Vranja
Vranja
42°33′15″V 21°53′50″L / 42.554167°V 21.897222°L / 42.554167; 21.897222Koordinatat: 42°33′15″V 21°53′50″L / 42.554167°V 21.897222°L / 42.554167; 21.897222
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Komuna [[]]
Distrikti [[]]
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 88.288 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi (+381)
Targa VR

Vranja është qytet në pjesën jugore të Serbisë, kryeqendër i komunës së Vranjës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri ngjan te jete i prejardhur nga dialekti verior i shqipes, nga i vranët. Ky emërtim haset edhe te komandanti i Skenderbeut Vrana Konti

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lëvizja e popullsisë gjat shek XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 11252 Lëvizja e pop. së Vranjës.png
1953 13465
1961 17999
1971 18613
1981 44094
1991 51215
2002 55502

Fshatrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Vranjës përfshin edhe fshatrat si më poshtë!: Ju lutemi vendsosni emrat ne gjuhen shqipe te tyre.ose si i perdorin shqiptaret:

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Surdulli, vendbanim në komunën e Vranjës

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]