Jump to content

Rrok Mirdita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rrok Kolë Mirdita është Arqipeshkvi katolik i Tiranës-Durrësit, dhe i gjithë Shqipërisë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka lindur më 28 shtator 1939, Klezna, Mali i Zi. Nderroi Jete me 7 dhjetor 2015 ne Tirane pas nje Hemoragjie Cerebrale. Ai u shugurua prift më 2 korrik, 1965, dhe ishte prift i një famullie shqiptare në Bronx, New York, Shtetet e Bashkuara. Më 25 dhjetor, 1992, ai u emërua kryepeshkop i Kryedioqezës Durrës-Tiranë dhe u shugurua më 25 prill, 1993, nga Papa Gjon Pali II. Ndahet nga jeta më 7 dhjetor 2015.

Veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me nismën e tij fillon edhe ndërtimi St. Paul's Cathedral in Tirana. Rrok Mirdita është qytetar nderi i qytetit të Tiranas.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]