Rrushi i arushës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrushi i arushës
-
Arctostaphylos
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Ericales
Familja: Ericaceae
Grupi: Arctostaphylos
Arctostaphylos uva-ursi
  • Arctostaphylos alpina
  • Arctostaphylos uva-ursi

Rrushi i arushës (lat. Arctostaphylos uva-ursi L.Sprengel) i njohur edhe si gërdeci, rrusherusha, marashtë, voes e egër, rrush harushe (Vuthaj)

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ericaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale