Rudolf Eucken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rudolf Christoph Eucken Nobel prize medal.svg
Eucken-im-Alter.png
Ditëlindja:5 janar 1846
Vendlindja:Aurich, Gjermania Gjermania
Ditëvdekja:14 shtator 1926
Vendvdekja:Jena Gjermani
Kombësia:Gjermane

Rudolf Christoph Eucken (Aurich, 5 janar 1846 - Jena, 14 shtator 1926), filozof gjerman.

Ishte profesor në Basel dhe Jenë. E përtëriu idealizmin e Fichteovit. Ka menduar se kultura e sotme e prishë jetesën, sepse çdo fushë e tij, është e krijuar me pamje të ndryshme që nuk lidhen me një fotografi të jetesës. Kritikon sisteme të ndryshme të jetës, dhe krijon bindjen që jeta ka kuptim vetëm nëse je krijues aktiv. Ka marrë pjesë në lëvizje paqësore, ndërsa në vitin 1908 është fitues i Çmimi Nobel për Letërsi.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Bashkimi i jetës së lumtur në vetëdije të njerëzimit"
  • "Vijat bazë për një shikim të ri në botë"
  • "Kuptimi dhe vlera e jetës"
  • "Problemet kryesore të filozofisë dhe religjionit në botën bashkëkohore"
  • "Njeriu dhe bota"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]