Jump to content

Rudolf Scharping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rudolf Scharping

Rudolf Albert Scharping (lindi me 2 dhjetor 1947 ne Niederelbert, Westerwald, Gjermani) është një politikan gjerman nga rrathët e partisë socialdemokratike te Gjermanisë (SPD) dhe funksionar ne sport.

Ishte nga 1991-1994 kryeministri i republikës se Rheinland-Pfalz (sq : Rajnland Pfalc) dhe nga 1998-2002 ishte minister federal i mbrojtes ne kabinetin e kancelarit Gerhard Schröder. Nga 1993-1995 ishte kryetari i partisë socialdemokrate(SPD), ne zgjedhjet e 1994 ishte kandidat për kancelar i partisë socialdemokrate te Gjermanisë. nga 1995-2001 ishte kryetar i partisë socialdemokrate te Evropës (SPE).

Gjatë luftës ne Kosove, Scharping ishte sebashku me Joschka Fischer një përkrahës i fort i luftës se NATO-se kundër ish-Jugosllavisë.