Ruslan Barburoș

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ruslan Barburoș
Të dhënat personale
Data e lindjes15 nëntor 1978[1]
Vendi i lindjesChișinău, Moldavia
Data e vdekjes29 janar 2017
Vendi i vdekjesChișinău, Moldavia
Gjatësia1.75 m[1][2]
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1990–1994FC Agro-Goliador Chișinău
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1998FC Agro-Goliador Chișinău77(36)
1998–1999FC Sheriff Tiraspol17(1)
1999FC Agro-Goliador Chișinău11(2)
2000FC Energhetic Dubăsari17(0)
2000FC Sheriff Tiraspol14(10)
2000FC Politehnica Chișinău7(3)
2000FC Agro-Goliador Chișinău6(4)
2001–2002FC Sheriff Tiraspol40(20)
2003–2005FC Tiraspol44(15)
2007–2008FC Beșiktaș Chișinău20(12)
2010–2011FC Costuleni8(1)
Ekipi kombëtar
2001Moldavia3(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ruslan Barburoș (15 nëntor 1978 – 29 janar 2017)[3] ishte futbollistë moldavianë i cili ka luajtur si sulmues. Më 2001, Ruslan ka luajtur 3 ndeshje për kombëtaren moldave dhe ka shënuar një golë.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]