Russell Westbrook

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Russell Westbrook (i lundur më 12 Nëntor 1988) është një lojtar profesionist amerikan i basketbollit për Oklahoma City Thunder të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA). Ai është një NBA All-Star shtatë herë dhe një dy herë lojtar i të gjitha niveleve të NBA-së, duke fituar çmime të njëpasnjëshme në 2015 dhe 2016. Ai është gjithashtu një anëtar i Ekipit të All-NBA gjashtë herë dhe udhëhoqi kampionatin në duke shënuar 2014-15 dhe 2016-17. Në vitin 2017, Westbrook u bë një nga dy lojtarët në historinë e NBA-së, mesatarisht trefishtë-double për një sezon, së bashku me Oscar Robertson në vitin 1962. Ai gjithashtu vendosi një rekord për më të trefishtë në një sezon me 42. Ai më pas u emërua lojtar më i vlefshëm i 2016-17 NBA.

Westbrook luajti basketboll kolegj për Bruins UCLA dhe fitoi nderimet e konferencës së tretë në të gjitha konferencat në Pac-10. Ai u zgjodh me zgjedhjen e katërt të përgjithshëm në draftin e vitit 2008 të NBA nga Seattle SuperSonics, i cili më pas u zhvendos në Oklahoma City gjashtë ditë më vonë. Westbrook ka përfaqësuar ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara dy herë, duke fituar medalje të artë në Kampionatin Botëror FIBA ​​2010 dhe Olimpiadën e vitit 2012.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westbrook ka lindur në Long Beach të Kalifornisë, tek Russell Westbrook Jr dhe Shannon Horton. Ai ka një vëlla më të vogël të quajtur Raynard. Duke u rritur në Hawthorne, Westbrook dhe shoku i tij më i mirë, Khelcey Barrs III, kishin shpresën për të shkuar në UCLA dhe duke luajtur së bashku. Megjithatë, në Maj të vitit 2004, Barrët vdiqën nga një zemër e zmadhuar gjatë një lojëje tërheqëse.

Karriera e shkollës së mesme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westbrook hyri në shkollën e lartë Leuzinger si një roje e pashkelur 5-këmbë-8, 140-pound freshman me këpucë me madhësi 14. Ai nuk filloi në ekipin e shkollës së shkollës së tij deri në vitin e tij të vogël, dhe nuk mori postën e tij të re të rekrutimit të kolegjit deri në verën para vitit të tij të lartë. Westbrook arriti lartësinë e tij të rritur 6'3 "të njëjtën verë. Gjatë vitit të tij të lartë, Westbrook mesatarisht 25,1 pikë, 8,7 kërcime, 3,1 vjedhe, dhe 2,3 ndihmon dhe ndihmoi të çojë ata në një rekord 25-4. Në të njëjtin sezon, ai regjistroi 14 dyshe dyshe, shënoi 30 ose më shumë pikë në tetë raste të veçanta dhe regjistroi një karrierë më të mirë 51 pikë në Carson më 6 janar 2006. Westbrook nuk tërhoqi shumë vëmendje nga programet e lartë të basketbollit të kolegjve deri në kokë trajneri Ben Howland i ofroi atij një bursë për të luajtur për Bruins UCLA pasi Jordan Farmar deklaroi për draftin e NBA.

Karrierë në kolegj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westbrook duke luajtur mbrojtje në O. J. Mayo të USC Westbrook mbante numrin 0 gjatë gjithë karrierës së tij në UCLA. Në vitin e tij të parë, ai luajti një rol në Darren Collison dhe u përdor kryesisht si mbrojtës dhe lojtar i energjisë jashtë stol. Westbrook mesatarisht 3,4 pikë, 0,8 kërcime, dhe 0,7 ndihmon në këtë vit. Sezoni i ardhshëm, Collison u plagos dhe Westbrook u emërua starter. Ai përfundoi sezonin mesatarisht 12.7 pikë, 3.9 kërcime, 4.7 ndihmon dhe 1.6 vjedh. Në fund të vitit, ai u emërua All-Pac-10 Ekipi i Tretë dhe fitoi Lojtarin Pac-10 Mbrojtës të Vitit. UCLA ka avancuar në Final Four gjatë secilës prej sezoneve të Westbrook me ekipin. Në vitin 2007, ata humbën ndaj kampionit të mundshëm kombëtar Florida, 76-66 dhe në vitin 2008, ata humbën 78-63 në Memphis. Pas dy vitesh në UCLA, ai vendosi të heqë dorë nga dy vitet e fundit dhe të hyjë në draftin e vitit 2008 të NBA.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oklahoma City Thunder (2008-i pranishëm) Rookie dhe playoffs e parë (2008-10)

Durant në post kundër Bostonit në vitin 2010. Westbrook u zgjodh i katërti i përgjithshëm në draftin e NBA 2008 nga Seattle SuperSonics (i cili më pas u zhvendos në Oklahoma City dhe u bë Thunder gjashtë ditë më vonë). Ai nënshkroi me ekipin më 5 korrik 2008. [13] Më 2 mars 2009, Westbrook regjistroi karrierën e tij të parë të trefishtë me 17 pikë, 10 kërcime dhe 10 asistime. Ai ishte rishtar i parë që nga Chris Pauland, rishtar i tretë në historinë e Sonics / Thunder franchise (Art Harris dhe Gary Payton) për të regjistruar një trefishtë të dyfishtë. Westbrook mesatarisht 15.3 pikë, 5.3 asistime, 4.9 kërcime dhe 1.3 vjedhje në sezonin. Ai përfundoi në vendin e katërt në vitin 2008-09 NBA Rookie of the Year duke votuar pas Rookie of the Year, Derrick Rose (Chicago Bulls), O. J. Mayo (Memphis Grizzlies) dhe Brook Lopez (New Jersey Nets). Ai u emërua në ekipin e parë të NBA-së për të gjithë Rookie. Në vitin e tij të dytë, dhe sezonin e parë si një motor me kohë të plotë, Westbrook vazhdoi mesatarisht 16.1 pikë, 8.0 asistime, 4.9 kërcime dhe 1.3 vjedhje në sezonin. Më 4 prill 2010, ai regjistroi 10 pikë dhe një karrierë 16 të lartë ndihmon në një fitore 116-108 mbi Minnesota Timberwolves. Thunder bëri një kthesë të madhe nga dyfishimi i fitimeve të tyre nga sezoni i kaluar dhe u kualifikua për playoffs me një rekord 50-32. Megjithatë, Thunder u eliminua nga kampioni i mundshëm Los Angeles Lakers në raundin e parë. Në seri, Westbrook e rriti lojën e tij nga sezoni i rregullt, mesatarisht 20.5 pikë, 6.0 kërcime, 6.0 asistime dhe 3.2 vjedhje. All-Star dhe playoff suksesi (2010-13)

Karriera e ekipit kombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westbrook me ekipin e SHBA në 2012 Në vitin 2010, ai u përzgjodh në ekipin e Kampionatit Botëror FIBA ​​në Stamboll, Turqi. Në një ekip pa një All-Star ose një anëtar të vetëm nga ekipi i tij i artë olimpik i vitit 2008, Westbrook u konsiderua një yll në ekip. Ekipi i vitit 2010 mbështetej shumë në një formacion të vogël, dhe Westbrook përfundoi në pesë të parët në ekip në minuta për lojë, dhe tre të lartë në pikë dhe ndihmon për lojë. Ekipi amerikan shkoi 9-0 për të fituar Kampionatin e Parë Botërore që nga viti 1994. Fitorja automatikisht kualifikoi ekipin amerikan për Olimpiadën e vitit 2012 në Londër dhe ata arritën Argjentinën për renditjen botërore nr. Westbrook u zgjodh gjithashtu për të luajtur për ekipin Olimpik të Verës 2012 në Londër, ku fitoi një medalje të dytë të artë. Ai nuk pranoi një ftesë për t'u bashkuar me ekipin olimpik 2016.

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westbrook dribbling në 2015. Duke qëndruar në 6 metra e gjatë (1,91 m) dhe duke peshuar 200 kilogramë (91 kg), Westbrook është një roje që ka vendosur veten si një nga lojtarët më atletikë në historinë e NBA-së. Ai është gjithashtu i njohur gjerësisht për të luajtur në një nivel të lartë intensiteti dhe për të qenë në gjendje ta mbajë atë intensitet për shumicën e kohës së tij të lojës. Westbrook shpesh do të kërkojë të shtyjë ritmin e lojës për pikat e tranzicionit dhe të sulmojë shportën. Megjithëse sulmimi i rimut është forti i tij, ai shpesh do të ngrihet për të shtëna me kërcime të mesme. Westbrook rregullisht krijon mundësi të mira të rezultateve për shokët e tij, duke rezultuar në atë mesatarisht mbi shtatë asistime për lojë për karrierën e tij. Westbrook njihet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në NBA, duke regjistruar 103 ndeshje të trefishta gjatë karrierës së tij (95 sezonin e rregullt, 8 playoff). Skuadra e tij e rregullt 95 e trefishtë dyshe renditet e katërta në pjesën më të madhe të kohës dhe tetë playoff triple-doubles e tij është e lidhur për pjesën e shtatë më të gjatë. 42 nga 95 sezonet e rregullta të triple-dysheve erdhën gjatë sezonit 2016-17, duke thyer rekordin e vetëm të sezonit të Oscar Robertson prej 41, një rekord që ai vendosi gjatë sezonit 1961-62. Ai më pas u bashkua me Robertsonin si lojtarët e vetëm në historinë e NBA-së, në mesatare një të trefishtë të dyfishtë për një sezon. Shpërthimet e Westbrook-it me tre pikë dhe turnet shpesh sjellin vëmendje kur ekspertët e kritikojnë lojën e tij. Ai mesatarizon 30 % në tri pikë të tentativave në fushën e fushës dhe 3.9 turnovers një lojë për karrierën e tij.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]