Ryuzaburo Otomo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ryuzaburo Otomo (大友 龍三郎 Ōtomo Ryūzaburō) ka lindur më 18 maj 1952Tokjo, Japoni dhe është një dublues japonez (seiyū). Zakonisht personazhët që ai dublon kanë zë të ulët e të hodhë.

Puna e tij si dublues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Dark Crystal (SkekUng, the Genreral Skeksis)
 • Con Air (Diamond Dog)
 • The Terminator (T-800)
 • Batman & Robin (Mr. Frizer)
 • Soldier of Fortune, Inc. (Deacon 'Deke' Reynolds)
 • 24 (Habib Marwan)
 • The Mummy (Imhotep)

Lojrash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ace Combat (Dominique Zubofu)
 • Gungrave (Bear Walken)
 • Crash Bandicoot series (Uka Uka)
 • Super Robot Wars series (Yuzesu Gosho, Ashura, Q Bosu, Buritai 7018, Gadesu, Ganan, Emperor Warusa)
 • The Super Dimension Fortress Macross (Buritai Kuridaniku)
 • Star Ocean: Till the End of Time (Kuroseru)
 • Shadow the Hedgehog (Black Doom)
 • Soul Calibur series (Astaroth)
 • Tales of Legendia (Maurice Werunesu, Nerufesu)
 • Mega Man X4 (General)
 • Mega Man Battle & Chase (Napalm Man)
 • Final Fantasy XII (Judge Zargabaath)
 • American McGee's Alice (Chesire Cat)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]