Sabina Guzzanti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sabina Guzzanti

Sabina Guzzanti (lindi më 25 korrik 1963) është shkrimtare, aktore dhe producente italiane puna e të cilit është e përkushtuar për të shqyrtuar jetën shoqërore dhe politike në Itali.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guzzanti lindi në Romë, është vajza e politikanit dhe gazetarit Paolo Guzzanti. Ajo diplomoi në Akademinë Kombëtare e Artit Dramatik në Romë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Guzzantit filloi kur ajo morri pjesë në komedinë e suksesshme si Proffimamente... non stop (me regji të Enzo Trapani), L'araba fenice (me regji të Antonio Ricci), La TV delle ragazze dhe Scusate l'interruzione;[2] imitimi i saj i aktores së famshme pornografike Moana Pozzi i dha popullaritet asaj dhe regjisori italian Giuseppe Bertolucci e rekrutoi atë për të luajtur në filmin e tij I Cammelli. Karriera e saj në këtë periudhë ishte në kulmin e saj, pasi ajo luajti në disa filma, vizitoi teatrot italiane me shfaqjet e saj komedi (të tilla si Con fervido zelo më 1991 dhe Non io: Sabina el altre më 1994) edhe mbajti shfaqjen e saj një grua La posta del cuore. Përpjekja e saj e parë për të drejtuar është Donna selaggia e vitit 1998.

Në vitin 2011, Guzzanti drejtoi Franca la Prima, homazhi i saj personal te një prej aktoreve më të rëndësishme në Itali, Franca Valeri.[3]

Që nga viti 1987, Guzzanti ka praktikuar Budizmi Nichiren si anëtare e shoqatës globale budiste Soka Gakkai Ndërkombëtare.[4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenari dhe regjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Biography Arkivuar 15 maj 2006 tek Wayback Machine on Leonardo.it
  2. ^ Profile në uebfaqen e La Repubblica.
  3. ^ "Roma s'inchina a Franca Valeri". Marrë më 2018-01-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Artikull në Buddismo e Società

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]