Sabina Nowak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sabina Pierużek-Nowak (* 6 Qershor 1959)[1] është një shkencëtare polake, eksperte e ujqërve dhe Presidente e Shoqatës për Natyrën "Ujku", një shoqatë e njohur polake.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nowak është kujdesur për ujqit në Poloni që nga mesi i viteve 1990. Nga viti 1993 deri në vitin 1998 ajo koordinoi fushatën "Për mbrojtjen e plotë të grabitësve të mëdhenj, ujkut dhe rrëqebullit" në Poloni. Në vitin 1983, ajo u diplomua nga Universiteti Silesian në Katowice me Masterin e Shkencave në Biologji. Në doktoraturën e saj, ajo përshkruan "Ekologjinë e Ujqërve".[2]

Nga viti 2001 deri në vitin 2004, ajo ishte kreu i regjitrimit polak të rrëqebullit dhe ujkut.[3] Që nga viti 2000, ajo ka bashkë-koordinuar bashkëpunimin gjermano-polak me eksperten gjermane të ujkut, Gesa Kluth.[4]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Nationale Strategie für Wolfsschutz und Management (1998) Gebrauchsanweisung für Viehbesitzer – Methoden für Viehschutz gegen Wolfattacken (1999) Stampa:De
  • Auf der Wolfsfährte (2000)Stampa:De
  • Aktueller Bericht – Wolfs- und Luchszählungen in polnischen Wäldern und Nationalparks (2001)Stampa:De
  • Tiere und Straßen – Methoden zur Vermeidung negativer Auswirkung von Autostraßen auf wilde Tierpopulationen (2004)Stampa:De[5]

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sabina Pierużek Nowak − Profil Osoby z KRS". osoby-krs.pl (në polonisht). Marrë më 2019-11-16.
  2. ^ "dr hab. Sabina PIERUŻEK-NOWAK" (në polonisht). polskiwilk.org.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 nëntor 2019. Marrë më 2019-11-20.
  3. ^ IFAW në Gjermani, vizituar në 29. Janar 2013
  4. ^ DIE ZEIT: Lockruf des Wolfes - u shfaq më 29 nëntor 2001, vizituar në 29. Janar 2013
  5. ^ IFAW Deutschland: Veröffentlichung und Wirken von Sabina Nowak arkivuar nga origjinali në 30 janar 2013