Sacramento

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sacramento
Qytet
Vendndodhja
Sacramento is located in SHBA
Sacramento
Sacramento

Koordinatat: 38°33′20″V 121°28′08″P / 38.55556°V 121.46889°P / 38.55556; -121.46889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kalifornia
Rrethi Sacramento
Kryetari i Bashkisë Darrell Steinberg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 257 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Dendësia 1.861,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 916
Aeroporti Aeroporti Ndërkomëtar i Sacramentos
Koordinatat 38° 33′ 20″ Veri

121° 28′ 08″ Perëndim

Vendodhja e Sakrametos në Kaliforni

Sacramento (shqiptohet Sakramento) është kryeqyteti i shtetit të Kalifornisë të SHBA-së, dhe qendra e rrethit Sacramento. Ai ndodhet në vendin e bashkimit të lumit Sacramento dhe lumit Amerikan në Luginën Qendrore. Me një popullsi prej 486.189 (2010), ai është qyteti i shtatë më i madh në Kaliforni. Qyteti u përmend nga Time magazine si qyteti më i integruar në Amerikë në 2002.

Sacramento u bë një qytet nëpërmjet përpjekjeve të Xhon Sutter, një emigrant zviceran, dhe James W. Marshall. Gjatë kërkimeve të arit në Kaliforni, Sakramento ishte një pikë e madhe e shpërndarjes, një qendër tregtare dhe bujqësore, si dhe një stacion për trenat, anijet, telegrafinë, dhe hekurudhën e parë ndërkontinentale.

Universiti Shtetëror i Kalifornisë, në Sacramento, është universiteti kryesor lokal. Ai është një nga 23 kampuset e sistemit Universiti Shtetëror të Kalifornisë. Universiteti i Kalifornisë, Davis (Deivis) ndodhet 24 km në perëndim të Sakramentos. Qendra Mjekësore e Universitetit të Kalifornisë, Davis, një spital kërkimor i njohur botërisht, ndodhet në qytetin e Sakramentos.

Në Sacramento, California jetojnë 466488 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 259.273 km2 (100.105 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 9 m (30 ft). [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sacramento". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më janar 28, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sacramento, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale