Sadao Bekku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sadao Bekku (japonisht:別宮貞夫 Bekku Sadao, *24 Maj 1922Tokio), është një kompozitor japonez klasike. Veprat e tij përfshijnë pesë simfonitë, rezultatet film, një sonatë flaut, një koncert piano, puna korale dhe këngë të artit, dhe opera, Prince Arima. Puna e tij merr ndikim të fortë nga xhaz. Veprat e tij më të famshme përfshijnë rezultat filmi, Matango në vitin 1963.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]