Saimir Pirgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saimir Pirgu.jpg

Saimir Pirgu (lindur më 23 shtator 1981) është një tenor shqiptar.

Jetëshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Saimir Pirgu, lindur më 1981 në Elbasan, nisi shumë i ri studimet në muzikë duke u diplomuar në violinë në qytetin e tij të lindjes e më pas për kanto në konservatorin “Claudio Monteverdi” të Bolzanos në Itali.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

E nis karrierën e tij me Festivalin e Operës Rossini të Pesaros me “Il viaggio a Reims” dhe “Adina”. Për Saimir Pirgun nis një bashkëpunim shumë i rëndësishëm me Staatsoper (Opera shtetërore) të Vienës, ku midis shumë vënieve në skenë, loja e tij vlerësohet jashtëzakonisht tek “L’Elisir d’Amour” për të cilën fiton edhe çmimin e lartë “Eberhard Waechter Gesangsmedaille”, që u jepet të rinjve të karrierës.

Ishte vetëm 22 vjeçar kur këndoi “Così fan tutte” në Ferrara, drejtuar prej Claudio Abbados, dhe në verën e vitit 2004, në Festivalin e Salsburgut nën drejtimin e Philippe Jordan. Duke vazhduar debutime të rëndësishme artisti ri shqiptar këndon në skenat e teatrove më të rëndësishëm të botës, duke nisur nga : Opera Shtetërore e Hamburgut (Hamburgische Staatsoper),në Bayerische Staatsoper të Monacs, Operën Shtetërore të Berlinit (Berliner Staatsopen), Teatrin e Operës së Romës, Akademinë Nacionale Italiane “Santa Cecilia”.

Po ashtu, Saimir Pirgu vazhdon karjeren e tij duke kenduar regullisht në skenat më të mëdha të botës : Opernhaus të Zürich-ut, “Royal Opera House Covent Garden” të Londrës , Teatrin Mbretëror të Madridit, Metropolitan Opera New York, Teatrin La Scala të Milanos, Operan e Shtetit Vjenë, Opera National de Paris etj.

Saimir Pirgu bashkëpunon me dirigjentët më të njohur të orkestrave si: Claudio Abbado, Riccardo Muti, Lorin Maazel, Daniele Gatti, Seiji Ozawa,Franz Welser Möst, Gustav Kuhn,Antonio Pappano dhe Nikolaus Harnoncourt.

Debutimi i tij i parë amerikan u bë në muajin shtator të vitit 2008, në Los Angeles Opera (roli i Rinuccio-s tek “Gianni Schicchi”) nën drejtimin e regjisorit te famshëm Woody Allen.

Rolet[redakto | redakto tekstin burimor]

Midis roleve më të duartrokitur të tenorit të ri shqiptar mund të përmëndim : Nemorino ne Elisir D'amore ; Edgardo in Lucia di Lamermoor ; Alfredo ne La Traviata, Duca i Mantoves ne Rigoletto; Werther ne Werther; Roemo ne Romeo e Juliete; Don Otavio ne Don Giovanni; Ferrando ne Cosi Fan Tutte; Rodolfo ne Boheme; Rinuccio ne Gianni Schicchi; Idomeno ne Idomeneo Mbret i Kretes; De Greux ne Manon.

Në vitin 2006 ka incizuar për Universal Albumin e tij të parë « Angelo Casto e Bel », një antologji me arie operistike nga Mozart, Pergolesi, Bononcini, Donizetti, Verdi dhe Massenet.

Çmimet e fituara[redakto | redakto tekstin burimor]

Fitues i konkurseve ndërkombëtare “Caruso” e “Tito Schipa” në 2002.