Jump to content

Saint-Sauveur-de-Ginestoux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Saint-Sauveur-de-Ginestoux ( shqiptimi frëngjisht: [sɛ̃ sovœʁ də ʒinɛstu] ; Ocitanisht: Sent Sauvador de Ginestós ; Shqip: Shën Shpëtimtari i Gjinestusë) është një komunëdepartamentin LozerrëFrancën jugore. [1] Komuna ka një sipërfaqe prej 22.14 kilometrash katrorë dhe në Janar të vitit 2020 kishte një popullsi prej 58 banorësh. Ndodhet në pellgun ujëmbajtës të lumit Gandrieu.


Banorët e saj quhen Salvadoriens ose Salvadoriennes në frëngjisht ose Shpëtimtaras ose Shpëtimtarase në shqip.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793205—    
1800156−23.9%
1806235+50.6%
1821207−11.9%
1831239+15.5%
1836257+7.5%
1841262+1.9%
1846296+13.0%
1851298+0.7%
1856263−11.7%
1861292+11.0%
1866325+11.3%
1872314−3.4%
1876324+3.2%
1881342+5.6%
1886354+3.5%
1891316−10.7%
1896341+7.9%
1901307−10.0%
1906321+4.6%
1911323+0.6%
1921269−16.7%
1926253−5.9%
1931224−11.5%
1936221−1.3%
1946188−14.9%
1954177−5.9%
1962167−5.6%
1968136−18.6%
1975115−15.4%
198293−19.1%
199081−12.9%
199968−16.0%
200665−4.4%