Jump to content

Sako TRG

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushkë Sako TRG-42.

Sako TRG është një linjë pushkë snajperi me veprim me rrufe, e projektuar dhe prodhuar nga prodhuesi finlandez i armëve të zjarrit SAKO nga Riihimäki. TRG-21 dhe TRG-22 janë projektuar për të gjuajtur gëzhoja standarde .308 Winchester (7.62×51mm NATO), ndërsa TRG-41 dhe TRG-42 janë projektuar për të gjuajtur më të fuqishëm dhe dimensionalisht më të mëdhenj .300 Winchester Magnum (7.62×67mm) dhe fishekë .338 Lapua Magnum (8.6×70mm). Ato janë të disponueshme me stoqe jeshile ulliri, kafe të errët/kafe në shkretëtirë, tokë të errët ose të zezë, dhe janë gjithashtu të disponueshme me një stoqe të palosshme.

Pushkët snajper zakonisht janë të pajisur me frena grykë për të reduktuar zmbrapsjen, kërcimin dhe ndezjen. Gryka TRG e fabrikës Sako frenon ajrosjen anash dhe janë të shkëputshme. Në përgjithësi TRG-të janë të pajisura me një pamje teleskopike Zeiss ose Schmidt & Bender PM II me fuqi fikse zmadhimi ose me zmadhim të ndryshueshëm. Pamjet teleskopike të ndryshueshme mund të përdoren nëse operatori dëshiron më shumë fleksibilitet për të xhiruar në rreze të ndryshme ose kur kërkohet një fushë e gjerë shikimi.

Në tetor 2011, Sako prezantoi sistemin e armëve snajper Sako TRG M10. Ai është projektuar si një sistem modular i konfigurueshëm me shumë kalibër nga përdoruesi që i përgjigjet kërkesave në zhvillim të tregut dhe nuk ndan marrësin e tij dhe veçoritë e tjera teknike me pjesën tjetër të linjës TRG.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]