Salavat, Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salavat
Салават : bashkir
Qytet
noform
Shteti federal Republikën e Bashkortostanit
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 453250
Prefiksi 3476
Koordinatat 53° 22′ 0″ Veri

55° 56′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://salavat.ru/

Salavat (Rusisht: Салава́т; bashkirisht: Салауат, Salawat) është një qytet në Republikën e Bashkortostanit, Rusi. Popullsia:. 156095 (Regjistrimi 2010)[1], 158600 (Regjistrimi 2002)[2]; 149627 (Regjistrimi 1989)[3].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është emëruar pas heroit kombëtar bashkir Salawat Yulayev. Ky qytet u themelua në vitin 1948 dhe iu dha statusi qytetit në vitin 1954.

Statusi Administrative dhe komunal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda kornizës së ndarjeve administrative, është i përfshirë si qyteti i një rëndësie të republikës së Salavat-një njësi administrative me status të barabartë me atë të rretheve.[4]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua për të siguruar strehim për fabrikën Petrokimike të Salavatit, e cila është punëdhënësja kryesore lokal. Ka edhe fabrika të tjera, duke përfshirë një fabrikë qelqi, dhe fabrikë tekstilit dhe veshjeve.

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shefi i Administratës është Radik Mazgarovich Bukharmetov.Shefi i Administratës është Radik Mazgarovich Bukharmetov. Alexander Mikhaylov shërben si Kryetar i Salavatit Urban Okrug dhe Kryetar i Qarkut Komunal Salavatsky.

Arsimi dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Russian Federal State Statistics Service (2011). "Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1" [2010 All-Russian Population Census, vol. 1]. Всероссийская перепись населения 2010 года (2010 All-Russia Population Census) (në rusisht). Federal State Statistics Service. Marrë më qershor 29, 2012.
  2. ^ Russian Federal State Statistics Service (21 maj 2004). "Численность населения России, субъектов Российской Федерации в составе федеральных округов, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов – районных центров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более человек" [Population of Russia, Its Federal Districts, Federal Subjects, Districts, Urban Localities, Rural Localities—Administrative Centers, and Rural Localities with Population of Over 3,000] (XLS). Всероссийская перепись населения 2002 года [All-Russia Population Census of 2002] (në rusisht). Marrë më gusht 9, 2014.
  3. ^ Demoscope Weekly (1989). "Всесоюзная перепись населения 1989 г. Численность наличного населения союзных и автономных республик, автономных областей и округов, краёв, областей, районов, городских поселений и сёл-райцентров" [All Union Population Census of 1989: Present Population of Union and Autonomous Republics, Autonomous Oblasts and Okrugs, Krais, Oblasts, Districts, Urban Settlements, and Villages Serving as District Administrative Centers]. Всесоюзная перепись населения 1989 года [All-Union Population Census of 1989] (në rusisht). Институт демографии Национального исследовательского университета: Высшая школа экономики [Institute of Demography at the National Research University: Higher School of Economics]. Marrë më gusht 9, 2014.
  4. ^ Resolution #391