Salavat, Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Salavat
rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат
Qytet
noform
Rruga e Naftëtarëve në Salavat
Stema_figura
Stema e Salavatit
Flag of Salavat (Bashkortostan).png
Flamuri i Salavatit
Vendndodhja
Salavat rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат is located in Rusi
Salavat rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат
Salavat
rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат

Salavat rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат is located in Rusia evropiane
Salavat rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат
Salavat
rusisht: Салават, bashlirisht: Салауат

Koordinatat: 53°21′41.71″V 55°55′28.38″L / 53.3615861°V 55.9245500°L / 53.3615861; 55.9245500

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Shteti federal Republika e Bashkortostanit
Kryetari i Bashkisë Igor Gennadieviç Mironov
Partia Rusia e Bashkuar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106,23[1] km2
Popullsia 151571[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Para vitit 1948
Zona Kohore MSK+2 (UTC+5)
Kodi Postal 453250 - 453265
Prefiksi +7 3476
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Ufa
Targa 02, 102
Koordinatat 53° 21′ 41.71″ Veri

55° 55′ 28.38″ Lindje

Faqja Zyrtare [1]

Salavat (Rusisht: Салава́т; bashkirisht: Салауат, Salawat) është një qytet në Republikën e Bashkortostanit, Rusi. Popullsia: 151571 banorë.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është emëruar pas heroit kombëtar bashkir Salavat Jullajev. Ky qytet u themelua në vitin 1948 dhe iu dha statusi qytetit në vitin 1954.

Statusi Administrative dhe komunal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda kornizës së ndarjeve administrative, është i përfshirë si qyteti i një rëndësie të republikës së Salavat-një njësi administrative me status të barabartë me atë të rretheve.[3]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u themelua për të siguruar strehim për fabrikën Petrokimike të Salavatit, e cila është punëdhënësja kryesore lokal. Ka edhe fabrika të tjera, duke përfshirë një fabrikë qelqi, dhe fabrikë tekstilit dhe veshjeve.

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shefi i Administratës është Igor Gennadieviç Mironov.[4] Llarisa Vlladimirovna Davidova shërben si Kryetar i Salavatit Urban Okrug dhe Kryetar i Qarkut Komunal të Salavatit.[5]

Arsimi dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ПОКАЗАТЕЛИ,ХАРАКТЕРИЗУЮЩИЕ СОСТОЯНИЕ ЭКОНОМИКИ И СОЦИАЛЬНОЙ СФЕРЫ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ Городские округа Республики Башкортостан Городские округа город Салават за 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 годы". БД ПМО Республики Башкортостан. Marrë më 2017-11-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Численность населения Российской федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2019 года (rusisht)
  3. ^ Resolution #391
  4. ^ и.о. главы администрации Миронов Игорь Геннадьевич (rusisht)
  5. ^ Председатель Совета городского округа город Салават Лариса Владимировна Давыдова (rusisht)