Salem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salem
Salem
Qytet
Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
Ndërtesa e Parlamentit të Oregonit
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 154,637
{{{postal_code_type}}}
78701-78705, 78708-78739, 78741-78742, 78744-78769
Faqja zyrtarewww.www.cityofsalem.net
Vendodhja e Salemit në Oregon

Salem është kryeqyteti i shtetit amerikan të Oregonit, dhe qendra e rrethit Marion. Ai ndodhet në qendër të Luginës Willamette së bashku me lumin Willamette, i cili kalon përmes qytetit në veri. Lumi formon kufirin midis rretheve Marion dhe Polk, dhe lagja West Salem e qytetit ndodhet në rrethin Polk. Salemi u themelua në vitin 1842. Popullsia e Salemit është 155.000 banorë (2010), i treti në Oregon pas Portland dhe Eugene.