Salem, Oregon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salem, Oregon
Anglisht : City of Salem
qytet
noform
The Oregon State Capitol.
Vendndodhja
Salem, Oregon is located in SHBA
Salem, Oregon
Salem, Oregon

Koordinatat: 44°55′51″V 123°1′44″P / 44.93083°V 123.02889°P / 44.93083; -123.02889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oregon
Qarku Marion, Polk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 125.48 km2
 •  tokësore 124.06 km2
 •  ujore 1.42 km2
Lartësia 46.7 m (m.n.d.)
Popullsia 154637 banorë (2010)
 •  urbane 236,632 (US: 156th) banorë
 •  aglomerati 400,408 (US: 133rd) banorë
Dendësia 1246.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1842
Zona Kohore PST−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 97301, 97302, 97303, 97304, 97306, 97308, 97309, 97310, 97311, 97312, 97313 & 97314
Prefiksi 503 and 971
Koordinatat 44° 55′ 51″ Veri

123° 1′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofsalem.net

Salem, Oregon (City of Salem) është një qytet në qarkun Marion, Polkshtetit federal Oregon, SHBA. Në Salem, Oregon jetojnë 154637 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1246.5 banor/km2 (3228.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 125.48 km2 (48.45 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 46.7 m (154 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Salem, Oregon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale