Sali Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sali Ramadani ka lindur në vitin 1939 në Kërçovë.[1]

Ai ishte një protagonist i politikës në Maqedoninë e Veriut në periudhën nga mesi i viteve 90-të si deputet i PPD apo më vonë PDSH-së në Parlamentin e Maqedonisë. Më 8 korrik të 1997 nga foltorja e Parlamentit të Maqedonisë nxori flamurin kombëtar shqiptar dhe e shpalosi në sallës e Parlamentit.[2]

Ndëroi jetë më 27 janar 2018.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "REXHEPI: SALI RAMADANI, SINONIM I GUXIMIT, DIJES DHE ATDHEDASHURISË". Fjala.info. 18 shkurt 2018. Marrë më 9 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vdiq Sali Ramadani – deputeti që shpalosi flamurin kuqezi në Parlamentin e Maqedonisë". Klan Kosova. 27 janar 2018. Marrë më 9 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ndëron jetë Sali Ramadani, deputeti i parë që ngriti flamurin shqiptar në Parlamentin e Maqedonisë". Alpnews.al. 27 janar 2018. Marrë më 9 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)