Sallatë me karota të freskëta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nevojitet për 4 persona.

  • 1 kg. karota
  • 100ml lëngë portokalli, krip, biber i zi, pak vaj ulliri.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karotat grihen ne rende në anën me të trash të rendes ose në pjesën ku bëhen rriska tëholla dhe te gjata, kriposen dhe biberosen sipas dëshirës dhe i qitet vaji i ullirit dhe lëngu i portokallit (i freskët apo i konservuar), mund të i shtohet edhe pak lëng limoni sipas dëshirës. (gjithashtu susam i fërguar pak në vaj ulliri).