Jump to content

Karota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karota
noform
noform
Karota
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Nënmbretëria Tracheobionta
Mbindarja Spermatophyta
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Nënklasa Rosidae
Rendi Apiales
Familja Apiaceae
Gjinia Daucus
Lloji D. carota
Nënlloji Daucus carota nënlloji sativusKarota ( lat. Daucus carota nënlloji sativus L. ) është një perime rrënjë, zakonisht në ngjyrë portokalli. Ekzistojnë edhe varietete në ngjyrë vjollcë, të kuqe, të bardhë dhe të verdhë. Pjesa që hahet e karotës është rrënja


Njihet edhe si : - lule turpi (Korçë), lulehane (Nënshat) është bimë që hynë në familjen Apiaceae.

Prodhimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimtaria botrore në tonelata, gjatë sezonës 2003-2004
sipas orgaizates botrore për ushqim dhe agrokulturë

Kina 8093079 34 % 8292500 35 %
ShBA 1900110 8 % 1900110 8 %
Rusia 1735260 7 % 1825000 8 %
Polonia 834621 4 % 800000 3 %
Japonia 653700 3 % 660000 3 %
Britania e Madhe 587300 2 % 650000 3 %
Italia 577811 2 % 580000 2 %
Ukraina 530000 2 % 500000 2 %
Franca 688426 3 % 469280 2 %
Hollanda 432000 2 % 430000 2 %
Gjermania 426038 2 % 420000 2 %
Meksika 378517 2 % 378517 2 %
Të tjerët 6741266 29 % 6695807 28 %
Total 23578128 100 % 23601214 100 %

Vlerat ushqyese të karotës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karota luan një rol vendimtar në sistemin tonë imunitar. Ajo nuk ka kolesterol dhe ka fuqi të madhe për të shkatërruar qelizat e para kanceroze te njerëzit.

Një burim i pasur i acidit pantothenic, mangan, beta-carotene, fibra dietike, vitamina (B6, K, C) dhe bakër.

Karota të ndihmon gjithashtu në rritje. Përveç kësaj, ajo lufton kundër kacerëve të ndryshme si mushkërive, lëkurës dhe gojës. Hahet e gatuar ose e papërpunuar. Duhet të konsumohet çdo ditë.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karota në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Apiaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale