Sallatë me patëllxhanë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Patëllxhanat prehen në feta të njëjta dhe hidhen në një enë të mbushur me ujë të qëndrojnë 15 min (në këtë mënyre largojmë idhtësimen nga patëllxhani) pastaj kullohen mirë dhe fërgohen në vaj. Pasi të fërgohen i qesim mbi letër kuzhine ti largohet yndyra e tepërt. Hudhra shtypet me pak krip dhe përyihet me ajkë dhe kos, masa e fituar përzihet me patëllxhanët e fërguar. Sipas dëshirës i shtohet majdanoz, kopër etj.

Nevojitet :

  • 2–3 patëllxhana
  • 4–5 thelpinj hudhër
  • 200 ml ajkë
  • 200 ml kos
  • pak vaj për fërgim (i ullirit preferohet)