Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sallatë me patëllxhan të pjekur është lloj sallate e bërë kryesisht me domate, hudhër dhe përbërës tjerë.

Përbërësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të përgatitur sallatë për 4 persona nevojiten:

- 2 patëllxhana
- 4 thelpinj hudhër
- majdanoz, krip, vaj, uthull molle ose balsamik.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Patëllxhanat priten në feta, dhe hudhrën në një enë të mbushur me ujë të njelmët të qëndrojnë 15 minuta, pastaj kullohen dhe piqen ne skarë ose ne furë 5 deri 6 minuta, pastaj radhiten në pijat duke i kriposur i hedhim hudhreh e grimcuar majdanozin, vaj, uthull dhe kështu me radhë.