Salt Lake City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sollt Lejk Siti
Qytet
Vendndodhja
Sollt Lejk Siti is located in SHBA
Sollt Lejk Siti
Sollt Lejk Siti

Koordinatat: 40°45′0″V 111°53′0″P / 40.75000°V 111.88333°P / 40.75000; -111.88333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Utah
Qarku Salt Lake
Kryetari i Bashkisë Ralph Becker
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 285,9 km2
Lartësia 1.288 m (m.n.d.)
Dendësia 643,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Prefiksi 385, 801
Koordinatat 40° 45′ 0″ Veri

111° 53′ 0″ Perëndim

Vendodhja e Sollt Lejk Sitit në Jutah

Salt Lake City është kryeqyteti i Shteti Federal Utah dhe është me 178.605 banor (1 korrik 2004) qyteti më i madhi i Utah-it.

Qyteti u themelua ne 1847 nga Brigam Jang dhe ndjekesit e tij mormone, te cilet ujiten dhe kultivuan luginen e thate. Per shkak te afersise me Liqenin e Madh te Kripur, qyteti u quajt fillimisht "Qyteti i Liqenit te Madh te Kripur", fjala "te Madh" u hoq nga autoritet zyrtare ne 1868. Edhe pse Salt Lake City eshte qendra e Kishes se Jezu Krishtit te shenjtoreve te Diteve te Mevonshme, me pak se gjysma e popullsise jane Mormone te denje.

Emigrimi i anetareve te Kishes se Jezu Krishtit te shenjtoreve te Diteve te Mevonshme, bumi i minierave dhe hekurudha e pare sollen zhvillim ekonomik dhe qyteti quhej Kryqezimi i Perendimit. Pershkohej nga Autostrada Linkoln, e para autostrade nderkontinentale ne 1913.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Salt Lake City – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale