Sami Jusuf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sami Yusuf
Sami Yusuf 2011 cropped.jpg
Sami Yusuf në vitin 2011
Informacione
Lindja21 korrik 1980 (40 vjeqar)
Iran, Tehran
ZhanriIlahi
Profesion(e)Këngëtarë
LabelETM International (2009-prezent)
Warner Music Group
Awakening
Vite aktiv2003-prezent
Webfaqja
http://www.samiyusufofficial.com


Sami Yusuf lindi në korrik të vitit 1980 nga një familje me prejardhje muzikore nga Irani[nevojitet citimi]. Në moshë të re mësoi t'i binte disa instrumenteve, të këndonte dhe të shkruante tekste këngësh. U edukua në shumë shkolla muzikore, duke mos e përjashtuar edhe Royal Acaddemy Of Music In London. Prej vitit 2003 Sami Yusuf promovoi albumin e parë "Al-Muallim", më vonë edhe të dytin "My Ummah" që shitën rreth 5 milion kopje. Videoklipet e tij u shikuan nga Youtube 10 milion herë. Nëpër koncerte anembanë botës ka pasur shumë mbështetës.

Samiu jep rëndësi religjionit seriozisht. Zakonisht në tekstet e këngëve ai përdor fjalë dashurie, paqeje, tolerance, mëshiruese.[1]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al-Muallim (2003)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Al-Mu'allim
 • Who is the Loved One?
 • The Cave of Hira
 • Allahu
 • The Creator
 • Meditation
 • Ya Mustafa
 • Supplication

My Ummah (2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • My Ummah intro
 • My Ummah
 • Hasbi Rabbi
 • Ya Rasulallah
 • Try Not to Cry düet (Outlandish)
 • Muhammad
 • Make a Prayer
 • Eid Song
 • Free
 • Dua (Turqisht)
 • Mother
 • We Will Never Submit

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://tr.wikipedia.org/wiki/Sami_Yusuf